pauza czy paułza
Poprawna pisownia tego wyrazu to pauza.
Forma tej pisowni nie jest wyjaśniana żadną regułą ortografii. Można po prostu przypuścić, że przejęliśmy całą pisownię z włoskiej pauzy, która podobnie oznacza przerwę, stop w wykonywaniu jakieś czynności, w muzyce itd.
1. Chyba musimy zrobić sobie chwilę pauzy, bo zaczynacie mi tu już oddychać rękawami.
2. Nie jestem dzisiaj w najwyższej formie, dlatego w trakcie dzisiejszego koncertu musimy robić więcej pauz między kolejnymi numerami, bo mogę nie wytrzymać naszego standardowego tempa działania.
3. Z tego chłopaka to będzie cienki kompozytor, ciągle ma problemy z poprawnym stawianiem pauzy na pięciolinii. A jeżeli nie będzie potrafił na tip-top robić takich podstaw to niestety nie wróżę mu wielkiej kariery, jeżeli mam być szczery.
4. Ostatni gwizdek sędziego w pierwszej połowie zarządził pauzę w spotkaniu. No i całe szczęście, bo tak nudnego i słabego widowiska jak dzisiaj to ja dawno nie widziałem.
5. Zdecydowaliśmy się na trudny, ale jedyny możliwy krok, musimy zarządzić pauzę w pracy i poszukać źródła odcięcia dostawy energii, bo na agregacie dojedziemy jeszcze może 2 godziny i praca nam całkowicie stanie, a sytuacja jest mocno podbramkowa.
6. Droga w obu kierunkach jest obecnie całkowicie nieprzejezdna po wypadku dwóch autokarów które z niewyjaśnionych dotąd przyczyn dachowały i zatarasowały całą drogę. Według wstępnych ustaleń drogówki, jeden z kierowców chciał zrobić pauzę i przekazać kierownicę drugiego pilotowi, ale w międzyczasie doszło do uślizgu jednej z osi i ta pod wpływem przeciwwagi obróciła autobusem, który trafił w nadjeżdżający z naprzeciwka inny autobus. Na szczęście nikomu nie stało się poważniejsza krzywda.
Sprawdź również:
Dodaj komentarz jako pierwszy!