pejzaż czy pejzarz, pejzasz
Pejzaż czy pejzarz, pejzasz?
Poprawną formą tego sformułowania jest ,,pejzaż”. Słowo te jest zapisywane z użyciem głoski ,,ż” zgodnie z regułą, w której wyrazy wywodzące się z obcych języków lub zakończone na ,,aż” są pisane przez spółgłoskę ,,ż”. To wyrażenie zapożyczone zostało z języka francuskiego, gdzie występuje w formie ,,paysage”.
Pejzaż to dziedzina w malarstwie, w której główną rolę odgrywają obrazy przedstawiające widok natury lub panoramę miasta, zwane także krajobrazami. Zależnie od rodzaju przedstawionej na obrazie autentyczności wyróżniamy dwa rodzaje pejzażu, a są to między innymi: topograficzny, przestawiający konkretny motyw oraz fantastyczny – są na nim przedstawione wytwory wyobraźni autora. Ze względu na obrazowany motyw te oto obrazy dzieli się również na:
– pejzaż ze sztafażem – obraz, w którym zostają przedstawiane poboczne wątki, a także ludzie i zwierzęta,
– marina – krajobraz przedstawiający panoramę typową dla wyglądu morza, a także statki i przedmioty typowo używane w czasie żeglugi,
– weduta – malunek obrazujący scenę miejską.
Od czasów starożytnych o zakończenia szesnastego wieku pejzaż był uznawany jako wystrój podanych wydarzeń religijnych, historycznych lub mitologicznych. Z czasem tworzył także dekoracyjny element malarstwa pompejańskiego (malarstwa ściennego hellenizmu). Wielki rozwój pejzażu nastąpił w siedemnastym wieku, kiedy to zostały wyodrębnione jego oddzielne odmiany, wypracowane zostały także jego teoretyczne kategorie. W kraju holenderskim największą popularność zyskała sobie metoda topograficzna i fantastyczna. We Francji oraz Italii ceniony był głównie pejzaż komponowany, który pozwolił na wyróżnienie kolejnych rodzajów tej techniki malarstwa – pejzażu pastoralnego oraz heroicznego.
Przykłady zdań z wykorzystaniem słowa ,,pejzaż”:
– Artysta namalował piękny obraz w plenerze.
– Przewodnim motywem konkursu artystycznego był pejzaż.
– Pejzaż ukazywał morze i znajdujące się na nim statki.
– Wraz z rodzicami podziwialiśmy przepiękny pejzaż namalowany przez Juliana Fałata.
Sprawdź również:
Dodaj komentarz jako pierwszy!