po linii najmniejszego oporu czy po najmniejszej linii oporu
Wyrażenie „iść po linii najmniejszego oporu” oznacza wybranie najprostszego rozwiązania, które nie wymaga wysiłku. „Iść po najmniejszej linii oporu” to wyrażenie niepoprawne, bowiem linia nie może być mniejsza lub większa. Może taki być opór, który w tym związku frazeologicznym odnosi się do przeszkód, które należy pokonać, stąd właśnie „linia najmniejszego oporu”.
Przykłady zdań z poprawnym użyciem związku frazeologicznego „iść po linii najmniejszego oporu”:
Planując zdobywanie ziem sąsiedniego plemienia, przywódca postanowił, zgodnie z radą swoich najlepszych strategów, iść po linii najmniejszego oporu i przejąć kontrolę nad stodołą, w której wrogowie składowali beczki z piwem korzennym, ponieważ wiedział, że to ich pięta achillesowa.
Kiedy Jarosław zdecydował się na założenie własnej firmy, od razu zapowiadał, że będzie starał się iść po linii najmniejszego oporu, produkując czapeczki urodzinowe słabej jakości, ale za to tak tanie, że żadna matka organizująca przyjęcie dla sześciolatków nie byłaby w stanie ich sobie odmówić.
Kiedy chodziłem do szkoły miałem zwyczaj uczenia się idąc po linii najmniejszego oporu, wkuwając bez zrozumienia definicje tylko po to, by zapomnieć je pięć minut po sprawdzianie, jednak jeśli chcesz coś w życiu osiągnąć, nie bierz ze mnie przykładu.
Jeśli chodzi o bezstresowe przygotowania do wesela, najlepiej iść po linii najmniejszego oporu i zgadzać się na każdy garnitur, suknię, kwiaty, jedzenie i gości, jakich zażyczy sobie twoja narzeczona.
Nigdy nie idź po linii najmniejszego oporu, jeśli może to zaszkodzić innym ludziom.
Sprawdź również:
Dodaj komentarz jako pierwszy!