pobódka czy pobudka
Poprawnie pisze się „pobudka”.
Przykładowe zdania z użyciem tego wyrazu:
– Pianie koguta to pobudka dla ludzi mieszkających na wsi.
– Kiedy byliśmy w górach, mieliśmy pobudkę już o siódmej rano, ponieważ trzeba było szybko się przyszykować i wyruszyć w wędrówkę już z samego rana dla lepszej widoczności.
– Pobudka oznacza porę, w której trzeba obudzić się, wstać z łóżka i lecieć do łazienki i kuchni, a potem zabrać się do wykonywania czynności dziennych.
– Odkąd piszę wypracowania, staram się robić pobudkę już po siódmej rano, żeby zdążyć napisać przynajmniej jedno wypracowanie przed rozpoczęciem lekcji.
– Pani Krystyna bardzo nie lubi słowa: pobudka, podobnie jak mnóstwo innych ludzi.
– Dzień po Wielkanocy, czyli w lany poniedziałek, brat zrobił mi pobudkę okropnie zimną wodą.
– Dźwięk budzika to pobudka dla domowników.
– Natalia musi dzisiaj położyć się spać trochę wcześniej niż zwykle, gdyż jutro pobudka będzie o szóstej trzydzieści pięć.
– Pobudka w poniedziałek sprawiała mi kiedyś dużo problemów, dziś natomiast staram się z dobrym humorem wstawać z łóżka i pozytywnie myśleć o całym dniu.
– Dla babci Haliny pianie kogutów jest najlepszą pobudką.
– Pobudka Patryka wyglądała dzisiaj zupełnie inaczej niż zwykle. Były bowiem jego urodziny i został obudzony wystrzałem konfetti i śpiewaniem mu „Sto lat”.
– Małej Natalce przyśniło się, że ktoś stoi nad jej łóżkiem i krzyczy: pobudka, pobudka!- Z powodu zbyt późnej pobudki pan Stanisław spóźnił się na pociąg i przez dwie i pół godziny musiał jechać autobusem.
Sprawdź również:
Dodaj komentarz jako pierwszy!