🎓 Poznaj Panda Genius – Twojego edukacyjnego superbohatera! https://panda.pandagenius.com/

Polak czy polak

Polak to obywatel Polski, zatem wyraz ten piszemy wielką literą – zgodnie z zasadą ortografii języka polskiego, według której nazwy mieszkańców krajów piszemy wielką literą.
Słowo „polak” pisane małą literą funkcjonuje jedynie języku potocznym i oznacza lekcję języka polskiego w szkole.
Przykłady zdań z poprawnym użyciem słowa „Polak”:
– Moją główną motywacją do rozpoczęcia nauki języka polskiego była rozmowa z moimi rodzicami, w trakcie której dowiedziałem się, że dziadek był Polakiem, a nasza daleka rodzina nadal mieszka w Polsce i pragnie się z nami skontaktować.
– Jestem niezwykle dumna z tego, że już trzeci rok z rzędu pierwsze miejsce na podium w mistrzostwach skoków narciarskich zajmuje Polak.
– Kiedy chłopcy z naszej klasy narzekają na nudne lektury szkolne, które muszą czytać, zamiast grać w piłkę nożną na podwórku, nasza wychowawczyni przypomina im, że są to dzieła, które ze względu na walory językowe lub kontekst historyczny powinny być znane każdemu Polakowi.
– Mój kolega Krzysiek bardzo lubi wspominać historię o tym, jak spotkał mnie po raz pierwszy w Amsterdamie i dopiero po kilku godzinach prowadzonej na przemian po japońsku i angielsku rozmowy przy herbacie zorientował się, że ja także jestem Polakiem.
– Polak, Czech i Niemiec są częstymi bohaterami dowcipów, którymi mój wujaszek lubi raczyć całą rodzinę przy obiedzie, bez względu na to, czy jesteśmy w humorze, czy wręcz przeciwnie.
– Wciąż pamiętam swoje niedowierzanie, kiedy usłyszałem, że rekord najszybszego opłynięcia całej kuli ziemskiej dwuosobowym kajakiem przysługuje grupie sześciu Polaków, którzy dokonali tego wyczynu w roku, w którym się urodziłem.
– Ponad połowa Polaków zwariowała na punkcie nowej rodzinnej gry planszowej, w której możesz wcielić się w rolę znanego detektywa poszukującego mordercy.

Sprawdź również:

Dodaj komentarz jako pierwszy!