Pomarzyć czy pomażyć?
Poprawna pisownia tego wyrazu to pomarzyć.
Pomarzyć jest bezokolicznikiem powstałym od słowa marzenie, które pochodzi od prasłowiańskiego „mariti”, przekształconego w znaną dziś „marę” (upiora, urojenie czy senne widziadło). Etymologia wskazuje zatem „rz” wymienne i oboczność rz:r (marzenia, bo: mara).
Przykłady użycia słowa „pomarzyć” w zdaniach:Chciałem kiedyś pomarzyć o tym, aby udać się w rejs dookoła świata, ale wtedy moje życiowe warunki szybko sprowadzają mnie na ziemię, że nawet tego nie powinienem robić.
Pomarzyć zawsze można, za to nie karzą, a przynajmniej w myślach można być w miejscach, które kiedyś chcielibyśmy odwiedzić.
Piękny dom, niestety ja o zakupie czy przeprowadzeniu się do takiego luksusowego domu mogę niestety tylko pomarzyć.
Jeżeli myślisz, że pozwolę ci wrócić o tak późnej porze po dyskotece, to chce ci powiedzieć, że możesz o tym najwyżej pomarzyć.
Wierzyłem, że będę w stanie udźwignąć ciężar, jaki spadł na mnie po odejściu najbliższej mi osoby, ale chyba mogę już o tym tylko pomarzyć, zaczyna to być już zbyt trudne dla mnie.
Miasto zawsze mogło pomarzyć o tym, żeby zbudować sieć komunikacji miejskiej z prawdziwego zdarzenia, ale od drugiej połowy roku stanie się to realne, tylko przez problem pandemii może to być na razie niemiarodajne, jeżeli chodzi o popularność takiego sposobu przemieszczania się po mieście.
Udało nam się zrealizować jeden z celów, o którym mogliśmy pomarzyć: zbudowanie nowej zupełnie nowej jednostki dla ochotniczej straży pożarnej na pewno pozytywnie wpłynie na działanie całej pożarniczej siatki w okolicy i poprawi komfort przygotowań do interwencji.
Sprawdź również:
Dodaj komentarz jako pierwszy!