pomóż, pomuż czy pomusz
„Pomóż” to forma czasownika „pomóc” w drugiej osobie liczby pojedynczej. Wyraz ten oznacza udzielić pomocy, powziąć odpowiednie działania celem ułatwienia komuś czegoś, przydać się do czegoś. Zgodnie z zasadami języka polskiego piszemy” „ó”, gdy w wyrazie pokrewnym wymienia się a „o”, „e” lub „a” oraz „ż”, kiedy wymienia się na „g”, „c”, „s”, „dz”, „z”, „ź”. W wyrazie „pomóż” „ó” wymienia się na „a” w wyrazie „pomagać”, a „ż” na „g”. Formy: „pomuż” i „pomusz” są niepoprawnie.
Przykłady zdań z poprawnym użyciem wyrazu „pomóż”:
Teodorze, jeśli twój młodszy brat Tadeusz będzie miał problemy z zawiązaniem sznurówek butów lub zapięciem zamka błyskawicznego kurtki, pomóż mu się ubrać, tak aby o siedemnastej był gotowy do wyjścia do teatru.
Kiedy siedmiolatkowie po raz pierwszy w życiu przekroczyli próg szkoły podstawowej i wzięli udział w pokazowych zajęciach innej klasy, ich przyszła wychowawczyni przekazała im, że jedna z najważniejszych zasad, do jakich będą musieli się stosować jako uczniowie, jest: pomóż swojemu koledze lub swojej koleżance, jeśli ma jakiś problem i nie może go rozwiązać.
Proszę, pomóż mi znaleźć drogę do zamku księżniczki, abym mógł wypełnić swoją powinność przypisaną mi przez autora baśni i uratował ją z rąk smoka, a następnie poślubił i żebyśmy mogli żyć długo i szczęśliwie, jak każda inna baśniowa para.
Klaudio, pamiętaj, że musisz dzisiaj wyprasować moją sukienkę wieczorową, bo wybieram się na bankiet, przygotować dla mnie obiad i odebrać moje dzieci ze szkoły, a kiedy już znajdziecie się w domu, pomóż im odrobić lekcje i pobaw się z nimi, dopóki nie zasną.
Szybko, pomóż mi opanować ten chaos i otwórz okno w kuchni, aby wypuścić z mieszkania kłęby czarnego dymu, ja w tym czasie pobiegnę do sklepu po środek czyszczący, aby po powrocie do domu rodzice nie zauważyli, że spaliliśmy garnek, kiedy chcieliśmy ugotować sobie budyń.
Sprawdź również:
Dodaj komentarz jako pierwszy!