ponadto czy ponad to – razem czy osobno
Poprawna pisownia będzie zależna od kontekstu wypowiedzi.
– Jeżeli będziemy chcieli coś dopowiedzieć, użyć zwrotu jako takiego słownego przecinka, to napiszemy to łącznie jako określenie partykuły:
1. Nie zapominaj o tym, aby kupić mi po pracy tę zieloną herbatę, a ponadto, gdybyś był tak miły, to o jakimś ciasteczku też mógłbyś pomyśleć.
2. Niebywała forma naszego topowego sztangisty, poprawił rekord Polski w dwuboju a ponadto osiągnął czwarty wynik na świecie w wyniku dwuboju co stawia go w gronie kandydatów do medali na zbliżających się mistrzostwach świata.
3. Zapraszamy już jutro na wiosenny kiermasz który odbędzie się na rynku miejskim, ponadto w planie dnia, występy artystów miejskiego domu kultury czy konkursy z drobnymi upominkami, serdecznie zapraszamy.
– Pisownie „ponad to” z kolei zastosujemy w sytuacji, kiedy będzie ono wyrażeniem przyimkowym określającym to jako rzeczownik coś.
1. Nie daj się tym gościom, musisz być ponad to, i skupić się na tym, żeby pokonać ich spokojem ducha. Jak zobaczą, że nie robi to na tobie żadnego wrażenia to ci odpuszczą.
2. Staramy się być ponad to, co dzieje się w mediach czy na portalach społecznościowych, bo doskonale zdajemy sobie sprawę jak zaczynacie dmuchać ten balon oczekiwań a my wcale nie musimy tu dojść daleko. To taki typowy polski sport narodowy, pompować się do granic możliwości. A potem będzie płacz jak przegramy i odpadniemy z turnieju.
3. Działamy ponad tym wszystkim, prawda w tym wypadku na pewno się obroni.
Sprawdź również:
Dodaj komentarz jako pierwszy!