porażony czy porarzony
Poprawna pisownia tego wyrazu to porażony.
W przypadku tego wyrazu zachodzi tutaj reguła mówiąca o zamianie ż na z (porażony->porazić) co jest wyjaśnieniem pisowni właśnie przez ż, a nie rz.
1. Przyznaje się szczerze, że jestem porażony poziomem wiedzy, a raczej braku wiedzy dzieci w wielu aspektach. Szkoła zaczyna ich w złym kierunku, zbyt teoretycznym co potem przekłada się na umiejętności czysto praktyczne.
2. Podczas prac na wysokości, jeden z pracowników został porażony przez nieszczelny system elektryki podpięty na końcu hali. Na szczęście spięcie nie było na tyle duże, żeby doszło do poważniejszego uszczerbku na zdrowiu. Ale sama sprawa będzie badana przez inspektora BHP.
3. Po 25 minutach sędzia postanowił przerwać mecz z uwagi na warunki pogodowe i szalejącą nad stadionem burzę która groził porażeniem przez piorun któregoś z zawodników.
4. Porażający jest raport NIK, jeżeli chodzi o poziom zaniedbań w materii segregacji czy utylizacji niebezpiecznych odpadów. Zaczyna to stanowić problem, który jeżeli nie będzie dostatecznie szybko rozwiązany, może być zapalnikiem bardzo poważnych konsekwencji zdrowotnych i przyrodniczych dla setek tysięcy osób.
5. Porażenie mózgowe to bardzo niefajna przypadłość szkoda, że nie potrafimy odpowiednio zadbać o te osoby, które wymagają od nas specjalnej troski i opieki.
6. Niespodziewanie doszło do mnie jak bardzo porażające błędy popełniałem w trakcie egzaminu. Miałem jednak na tyle dużo oleju w głowie, żeby odpowiednio szybko je skorygować.
Sprawdź również:
Dodaj komentarz jako pierwszy!