🎓 Poznaj Panda Genius – Twojego edukacyjnego superbohatera! https://panda.pandagenius.com/

prasówka czy prasuwka

Potocznie słowa „prasówka” używa się jako określenie spotkania poświęconego omówieniu aktualnych wiadomości z prasy. W innym znaczeniu jest to metalowy wyrób w postaci pręta wyciskanego na gorąco.

Z jednej z zasad ortografii języka polskiego wynika, że wyrazy zakończone na „-ówka” piszemy przez „ó”. Wyjątek stanowią wyrazy: skuwka, zasuwka i wsuwka. Forma „zasuwka” pozostaje niepoprawna.

Przykłady zdań z poprawnym użyciem wyrazu „prasówka”:

Po każdej ciężkiej zmianie w pracy Lucyna siadała w wygodnym, pluszowym fotelu i zasypiała w pokoju oświetlonym jedynie blaskiem starego, śnieżącego telewizora, który znalazła na śmietniku, a jej jedyną kołysanką był stłumiony dźwięk prasówek, wiadomości i innych wieczornych programów.

Program Marcina, mężczyzny od zawsze marzącego o prowadzeniu prasówek sportowych w lokalnej telewizji, nie spotkał się z zainteresowaniem publiczności, jednak program muzyczny jego brata bliźniaka, którego jedynym celem było udowodnienie, że we wszystkim jest od Marcina lepszy, od miesięcy bije rekordy popularności.

Dawniej czytywałam gazety przy śniadaniu i kolacji, jednak już jakiś czas temu zastąpiłam tę rozrywkę oglądaniem prasówek, które dostarczają mi tych samych informacji w zwięzłej i wygodniejszej formie.

Moja żona zrezygnowała z czytania gazet z powodu zmęczenia i braku czasu, jednak ja wciąż nie jestem w stanie przekonać się do uwielbianych przez nią prasówek i nadal kupuję i samodzielnie czytam tradycyjne gazety.

Patryk powiedział, że dzisiejsza prasówka się nie odbędzie.

Sprawdź również:

Dodaj komentarz jako pierwszy!