Próba czy pruba?
Poprawna pisownia tego wyrazu to „próba”, piszemy więc przez „ó”.
W tym przypadku nie stosujemy żadnej zasady ortograficznej, więc pisownię tego wyrazu musimy zapamiętać.
1. Na ostatniej próbie przedolimpijskiej nie pojawiło się wielu kluczowych zawodników, którzy nie mieli ochoty na podróż przez pół świata.
2. Jutro mamy próbę generalną przed weekendowymi premierami spektaklu. Bardzo proszę, aby wszyscy byli już na niej obecni, kto się nie pojawi zostaje wyrzucony z naszej grupy.
3. Wczorajsza próba podłączenia sieci energetycznej nie powiodła się, co oznacza, że prawdopodobnie jej naprawa potrwa jeszcze 2-3 dni dłużej z uwagi na wielkość awarii, do której doszło.
4. Zanim podejmę się tej operacji, muszę wykonać jakąkolwiek próbę na manekinie czy treningowym szkielecie, ponieważ jest to potwornie trudny zabieg, a nie ma możliwości przygotować się do niego bez uprzedniego treningu. Potem zdecyduję, czy będę w stanie podjąć się tego, czy poszukamy panu specjalistycznej kliniki.
5. Pierwsze dwie próby zaliczenia wiersza na pamięć zakończyły się niepowodzeniem. Musiałem się jakoś rozluźnić, dlatego odwróciłem się tyłem do klasy i potem nie miałem żadnego problemu, żeby wyrecytować tekst i zaliczyłem to zadanie.
6. Dwie pierwsze próby w konkursie skoku w dal zostały przez jednego z faworytów spalone. Jeżeli trzecia próba również zostanie spalona, to niestety nie zaklasyfikuje się do finału i będzie musiał przedwcześnie zakończyć udział w dzisiejszych zawodach.
Sprawdź również:
Dodaj komentarz jako pierwszy!