protokół czy protokuł
Poprawna pisownia tego wyrazu to protokół.
W tym przypadku zastosujemy regułę, która mówi o zamianie ó na o (protokół bo protokoły).
1. Poproszę wysoki sąd o protokół z dzisiejszej rozprawy, albowiem na jego podstawie zostanie wszczęte śledztwo o składanie fałszywych zeznań przez świadka. A także w sprawie morderstwa którego dopuścił się brat oskarżonego, który wedle toku postępowania będzie mam taką nadzieję uniewinniony.
2. Protokół podpisany w Kioto zobowiązuje kraje do ograniczania emisji nuklearnej, dlatego musimy ciągle uważać na kraje takie jak Iran czy Korea Północna, które pomimo zapewnień dalej intensywnie pracują nad swoimi programami nuklearnymi.
3. Nasza pani protokolant udała się na zasłużony urlop. Ale to oznacza, że na czas jej nieobecności musimy wyłonić nową osobę, która będzie tworzyć protokoły kolejnych czekających na nas rozpraw.
4. Zdecydowałem się podjąć decyzję o to aby protokół z zeznań kluczowego świadka został utajniony, gdyż pojawiło się duże podejrzenie tego, że po zapoznaniu się którejś ze stron z tymi aktami może dojść do próby mataczenia i zastraszania, a pojawiły się być może kluczowe dla losów rozprawy słowa i dowody i sąd musi dla dobra osoby i postępowania te zeznania utajnić. Jej treść zostanie ujawniona podczas końcowego procesu w przyszłym tygodniu.
5. Udało się sporządzić bardzo obszerny protokół, który od A do Z podsumowuje ostatni rok działalności naszej spółki. Ostatni rok działalności w ogóle, ponieważ pandemią i jej obostrzenia całkowicie zabiły nasz biznes i dalsze reanimowanie trupa nie ma żadnego sensu.
Sprawdź również:
Dodaj komentarz jako pierwszy!