przejął czy przejoł
Zauważmy, że mamy tutaj do czynienia z czasownikiem w czasie przeszłym, w liczbie pojedynczej i rodzaju męskiego, a zgodnie z zasadami w takim przypadku przed literką „ł” należy użyć „ą”, czyli zapiszemy: przejął.Przykłady:1. On przejął to po swoim dziadku, który nie mógł się już dłużej tym zajmować. Widać, że Tomek bardzo to docenia i szanuje, dbając o to najlepiej, jak tylko potrafi.
2. Nie powinieneś był iść w tej sprawie do Róży, tylko do Krystiana, ponieważ to on przejął kontrolę nad projektem, bo ta dziewczyna nie dawała już sobie z tym rady. On zdecydowanie nadaje się do tego.
3. Teraz Adam przejął inicjatywę i zajmuje się naszym zleceniem, ponieważ poprzednia firma nie spełniała naszych oczekiwań. Firma Adama jest bardzo profesjonalna i na pewno da sobie z tym radę.
4. Kto przejął dowodzenie? Chciałabym porozmawiać z tą osobą w ważnej sprawie, ale nikt nie chce mi udzielić tej istotnej informacji.
5. Nie tylko przejął ich gospodarstwo, ale również firmę i cały majątek. Zostawił ich dosłownie z niczym, więc nie wiem, jak sobie poradzą.
Sprawdź również:
Dodaj komentarz jako pierwszy!