przekląć czy przeklnąć
Poprawna pisownia tego wyrazu to przekląć.
Przekląć jest formą bezosobową czasownika przeklina, dlatego też przy jej odmianie stosujemy formę przekląć, przeklął, przeklęła itd. przeklnąć jest w tym wypadku odmiennością błędną.
1. Myślę, że nowożeńcy absolutnie chcieliby przekląć moment, kiedy ich limuzyna odmówiła posłuszeństwa i efektowny przejazd przez miasto runął jak domek z kart.
2. Po kolejnej niewykorzystanej akcji swojej drużyny, trener potężnym głosem przeklął na cały stadion, po części rozbawiając widzów tego spotkania.
3. Może tylko przekląć na kieszeń mistrz świata, bo przeciął tą czerwoną dosłownie o milimetr a mimo to niewielka tolerancja kieszeni nie pozwoliła na to aby bila wpadła do łuzy.
4. Notorycznie klnący brat postanowił podjąć się zadania całkowitego wyrzucenia wulgaryzmów z jego słownika. Zadanie nie będziemy się oszukiwać, z kategorii niemożliwych, bo czasem po prostu trzeba to zrobić. Ale i tak postępy moim zdaniem są bardzo zadowalające.
5. Nie ma żadnych wątpliwości, że człowiek kulturalny potrafi nie posługiwać się pięknym językiem, żeby się popisać, ale przekląć tak, żeby albo nikt tego nie zauważył, albo w sposób tak akceptowalny, że nikt nie będzie robić z tego dramatu.
6. Posucha jeżeli chodzi o zbiór runa leśnego w tym roku można doprowadzić do klnących epitetów nawet największych miłośników i znawców tego, jak i kiedy poruszać się po lesie tak, aby znaleźć najlepsze sztuki. Ten rok naprawdę może być jednym z najgorszych od lat dla osób zbierających jagody czy grzyby.
Sprawdź również:
Dodaj komentarz jako pierwszy!