przerażenie czy przerarzenie, przerażenie
Poprawna pisownia tego wyrazu to przerażenie.
W przypadku pisowni przez rz mamy zasadę mówiącą o jej pisowni w sytuacji, kiedy występuje po spółgłoskach m.in. g,t,p,j, a takim jest głoska g. Pisownie ż z kolei będzie wyjaśniać zasada zamiany ż na z (przerażenie, bo przerazić).
1. Ogromne przerażenie rysowało się na twarzy młodej dziewczyny widząc, że musi sama przejść przez ten ciemny i mroczny zaułek, aby mogła dojść do domu.
2. Potworny wypadek na torze, budzi on największe przerażenie, mimo że nikomu nic się nie stało to na zbliżeniach telewizyjnych wyglądało to potwornie.
3. Poczucie przerażenie sprawiło, że młody przez dobre kilkanaście minut nie był w stanie wydusić z siebie nawet pół słowa taki biedny był wystraszony.
4. Synek doskonale wiedział co się będzie święcić, kiedy mama wróci z wywiadówki, dlatego im bliżej było końca, tym większe przerażenie malowało się na jego twarzy, które pomału zmieniało się także w bezsilność i poczucie, że będzie musiał podjąć wysiłek, żeby poprawić to co zaniedbał w szkole.
5. Dawno nie oglądałem horroru który wzbudziłby u mnie taki poziom przerażenia jak ten, nie było chyba 5 minut, kiedy można było mentalnie odpocząć, tylko bez przerwy mrożące krew w żyłach zwroty akcji, piły, tasaki, inne okropieństwa, ale to na końcu dały niebywały efekt.
6. Przerażająco niskie wartości temperatury jak na połowę kwietnia zdecydowanie zniechęcają do spacerów czy krótkich wycieczek, no i co istotne przedłużają także sezon grzewczy, którego końca tak naprawdę nie widać.
Sprawdź również:
Dodaj komentarz jako pierwszy!