przysłówek czy przysłuwek, pszysłówek
Przysłówek to nieodmienna część mowy nazywająca cechę i określająca czasownik, a także przymiotnik lub inny przysłówek, odpowiadająca na pytania: jak? gdzie? kiedy? Wyraz ten zapisujemy zgodnie z zasadą języka polskiego dotyczącą pisowni „rz”, które stawiamy po „p”, „b”, „t”, „d”, „k”, „g”. Wyraz ten pochodzi od wyrazu „słowo”, a zatem „ó” wymienia się na „o”, stąd taka pisownia.
Przykłady zdań z popranym użyciem wyrazu „przysłówek”:
Pierwsze zadanie na sprawdzianie z języka polskiego polegało na odnalezieniu i podkreśleniu w grupie różnych wyrazów wszystkich przysłówków, a następnie należało z każdym z nich ułożyć poprawne zdanie i zapisać je wyraźnie w przeznaczonych do tego liniach umieszczonych poniżej.
Dziś w szkole działo się wiele ciekawych rzeczy, na przykład na angielskim oglądaliśmy film w tym języku, aby sprawdzić nasze zdolności rozumienia obcej mowy, na historii dyskutowaliśmy o zwyczajach panujących w starożytnym Rzymie, na języku polskim dowiedzieliśmy się wszystkiego o przysłówkach i tym, jak je rozpoznać, a na lekcji wychowania fizycznego graliśmy w siatkówkę, podczas której jeden z uczniów doznał kontuzji i został zwolniony z lekcji.
Miałeś bardzo interesujący pomysł na wypracowanie, Szymonie, ale uważam, że twoja praca byłaby dużo ciekawsza i przyjemniejsza do czytania, gdybyś używał więcej przysłówków, opisujących w jaki sposób dana czynność została wykonana.
Dostałem jedynkę z ostatniej kartkówki nie dlatego, że się nie uczyłem, ale dlatego, że ze stresu spowodowanego niezapowiedzianym pisemnym sprawdzaniem wiedzy uczniów, zapomniałem, co to przysłówek i nie mogłem wykonać pierwszego zadania, dlatego właśnie przyszedłem do pani, aby poprosić, by przez wzgląd na okoliczności podwyższyła mi pani ocenę, najlepiej na piątkę.
Przysłówek jest nieodmienną częścią mowy, która podlega jednak stopniowaniu, podobnie jak przymiotnik.
Sprawdź również:
Dodaj komentarz jako pierwszy!