PS czy PS.
Zamień czytanie na oglądanie!
Postscriptum pochodzi z łacińskiego post scriptum, co znaczy „po napisaniu”. Jest to dopisek do listu. Można używać zarówno łacińskiej, jak i spolszczonej nazwy. Zdarza się także używanie postscriptum w książkach, artykułach lub w innych formach pisemnych.
W zależności od tego, czy używamy wersji polskiej (postscriptum), czy wersji łacińskiej (post scriptum) skrót jest inny. Jeżeli używamy wersji pisanej razem (polskiej), wtedy odpowiednim skrótem będzie PS – bez kropek. Można powiedzieć, że to bardziej skrótowiec niżli skrót. Jeśli jednak, podobnie jak ja, umiłowaliście wersję łacińską, odpowiednim dla was skrótem będzie P.S. – po każdej literze umieszczamy kropkę. Niedopuszczalne i błędne jest pisanie małą literą każdego z tych skrótów oraz używanie tylko jednej kropki – na przykład PS., ps. lub p.s – powyższe zapisy są nieprawidłowe.
Jeżeli w danym liście (lub innym tekście) chcielibyśmy zamieścić kilka dopisków, wtedy pierwszy oznaczamy jako PS, drugi jako PPS (post postscriptum – po po tekście), t
W tej chwili widzisz tylko 50% opracowania
by czytać dalej, podaj adres e-mail!Sprawdź również:
Dodaj komentarz jako pierwszy!