PS czy PS.

Chcesz się mniej uczyć i więcej rozumieć?
Zamień czytanie na oglądanie!
Kliknij Player materiału wideo na temat: PS czy PS., kliknij aby zobaczyć materiał i ucz się szybciej!
Opiekun merytoryczny: Marek Lepczak
Czytaj więcej

Postscriptum pochodzi z łacińskiego post scriptum, co znaczy „po napisaniu”. Jest to dopisek do listu. Można używać zarówno łacińskiej, jak i spolszczonej nazwy. Zdarza się także używanie postscriptum w książkach, artykułach lub w innych formach pisemnych.

W zależności od tego, czy używamy wersji polskiej (postscriptum), czy wersji łacińskiej (post scriptum) skrót jest inny. Jeżeli używamy wersji pisanej razem (polskiej), wtedy odpowiednim skrótem będzie PS – bez kropek. Można powiedzieć, że to bardziej skrótowiec niżli skrót. Jeśli jednak, podobnie jak ja, umiłowaliście wersję łacińską, odpowiednim dla was skrótem będzie P.S. – po każdej literze umieszczamy kropkę. Niedopuszczalne i błędne jest pisanie małą literą każdego z tych skrótów oraz używanie tylko jednej kropki – na przykład PS., ps. lub p.s – powyższe zapisy są nieprawidłowe.

Jeżeli w danym liście (lub innym tekście) chcielibyśmy zamieścić kilka dopisków, wtedy pierwszy oznaczamy jako PS, drugi jako PPS (post postscriptum – po po tekście), t

Sprawdź również:

Dodaj komentarz jako pierwszy!

Ads Blocker Image Powered by Code Help Pro

Wykryto AdBlocka

Wykryto oprogramowanie od blokowania reklam. Aby korzystać z serwisu, prosimy o wyłączenie go.