psycholożka czy psycholorzka
Psycholożką to specjalista w dziedzinie psychologii. Słowo „psycholożka” piszemy przez „ż”, zgodnie z zasadą ortograficzną, według której „ż” wymienia się na „g”. Tak też się dziej w wyrazie „psycholog”, zatem forma „psycholorzka jest niepoprawna.
Przykłady zdań z poprawnym użyciem słowa „psycholożka”:
Lekarz rodzinny, do którego od wielu lat udaję się z każdą najmniejszą nawet dolegliwością, stwierdził, że moja bezsenność ma podłoże psychologiczne i polecił mi spotkać się z psycholożką, przyjmującą w tej samej przychodni lekarskiej.
Aneta traciła nad sobą panowanie za każdym razem, kiedy jeden z jej siostrzeńców nazywał ją psycholożką, ponieważ w rzeczywistości była psychiatrą.
Psycholożka dokładała wszelkich starań, aby wytłumaczyć uczniowi szkoły podstawowej, że dokuczanie kolegom i potajemne podmienianie ich kanapek z kremem czekoladowym na własne z tuńczykiem lub boczkiem jest karygodne.
Kobieta, którą potrąciłem w zeszłym tygodniu rowerem, okazała się znaną psycholożką, autorką bestsellerowej książki o wpływie motywacji na przyjemność czerpaną z pracy.
Każda psycholożka uczestnicząca w szkoleniu przygotowującym do pracy w szkole zgodziłaby się ze mną, że prowadzący nie potrafił przekazać swojej wiedzy w sposób przystępny.
Basiu, jak możesz ufać tej psycholożce, kiedy na naszej ulicy mieszka taka zdolna wróżbiarka Zefiryna, która z pewnością lepiej zaradzi twoim problemom.
Jolanta od zawsze marzyła o karierze psycholożki, jednak kiedy po raz trzeci nie dostała się na studia psychologiczne, zrezygnowała z tych aspiracji i postanowiła przejąć rodzinną piekarnię w Poznaniu.
Doceniam twoją chęć pomocy Karolino, ale nie jesteś psycholożką, a jedynie bardzo wścibską osobą, dlatego nie jesteś w stanie w pełni zrozumieć mojej sytuacji i dać mi odpowiednich rad dotyczących moich problemów.
Sprawdź również:
Dodaj komentarz jako pierwszy!