pufa czy puf
Witajcie drodzy użytkownicy serwisu dyktanda.pl! Dzisiaj chciałabym Wam wytłumaczyć poprawny zapis wyrazu ,,pufa”, jesteście pewni, że to właśnie w ten sposób powinniśmy zapisać ten wyraz? Pomyślcie dobrze.
Zastanawialiście się może kiedyś, czemu większość ludzi mówi zamiast ,,puf” wyraz ,,pufa”? Przeczytajcie to, co ja Wam napiszę, a będziecie już o tym wiedzieć.
Zamiast zacząć od poprawnej pisowni tego wyrazu zacznę od ciekawostki, ponieważ dzięki niej lepiej zrozumiecie ten temat. Czy wiedzieliście, że wyraz ,,pufa” udomowił się w języku polskim, mimo że słownik języka polskiego uznaje za poprawną formę tylko rzeczownik ,,puf”? Jak zauważył pewien człowiek, czyli Mirosław Bańko, ten wyraz pochodzi z języka francuskiego i po polsku oznacza ,,puf”, jest on rodzaju męskiego, podobnie jak większość polskich mebli, które służą do siedzenia. Warto wiedzieć, że forma żeńska ,,pufa” nie jest uzasadniona językowo.
Zaskoczeni prawda? Sama byłam zaskoczona, gdy usłyszałam o tym po raz pierwszy. Podam Wam teraz przykłady zdań z zastosowaniem tego wyrazu:
-Żółty puf bardzo dobrze skomponuje się z naszym wystrojem domu. Prawda?- zapytała moja mama mojego taty.
-Nie radzę tego kupować, ponieważ ten puf choć ładnie wygląda to jest strasznie niewygodny.
-Puf, który kupiłam dla mojej koleżanki okazał się najlepszym prezentem z jej urodzin.
Podsumowując zamiast wyrazu ,,pufa” napiszemy wyraz ,,puf”, gdyż jest on rodzaju męskiego, podobnie jak większość polskich mebli, które służą do siedzenia. Warto wiedzieć, że forma żeńska ,,pufa” nie jest uzasadniona językowo.
Sprawdź również:
Dodaj komentarz jako pierwszy!