rządny czy żądny
Drodzy użytkownicy! Dzisiaj pragnę Wam przedstawić poprawną formę zapisu słowa… a no właśnie ,,żądny”, czy ,,rządny”? Wiele osób zadaje sobie to pytanie. Postaram się Wam dzisiaj wytłumaczyć zapis tego przymiotnika.
Jak już wspomniałam jest to przymiotnik. Mogę Was tym zaskoczyć, ale musicie wiedzieć, że to słowo ma obie formy poprawne, gdyż istnieją dwa konteksty tego wyrazu.
Najpierw wyjaśnię słowo ,,rządny”. Musimy wiedzieć, że oznacza ono osobę, która dobrze umie czymś gospodarować, w teraźniejszych czasach najczęściej zastępujemy je wyrazem ,,rządzić”. Oto przykłady zdań:
-Król Kazimierz Wielki był bardzo rządny i dlatego według mnie jest on jednym z najlepszych królów Polski.
-Pani na lekcji historii zapytała nas, czy każdy król Polski był rządny.
-Mój tata według mnie byłby najlepszym królem, ponieważ jest bardzo rządny.
Teraz postaram się Wam wyjaśnić wyraz ,,żądny”. Oznacza ono osobę, która ma niepohamowane pragnienie posiadania czegoś. Oto przykłady zdań:
-Mój najmłodszy, czyli sześcioletni brat, jest żądny laptopa, gdyż uważa, że powinien zacząć naukę od drugiego semestru, a nie dopiero od września. Moja mama, gdy to usłyszała zaczęła się śmiać, ale była bardzo dumna ze swojego synka.
-Moja koleżanka, jest według mnie trochę za bardzo rozpieszczana, gdyż jak jest czegoś żądna to w ciągu dwóch lub trzech dni rodzice jej to kupują.
-Każdy żądny człowiek, który zachowuje się niegrzecznie to ten, który nie potrafi poprosić.
Mam nadzieję, że od teraz będziecie odróżniać od siebie te dwa różne słowa oraz będziecie pamiętali jak je zapisać w danej sytuacji. Serdecznie pozdrawiam.
Sprawdź również:
Dodaj komentarz jako pierwszy!