rządzić czy żądzić
Poprawna pisownia tego wyrazu to „rządzić” – pisownia przez rz. Wyjaśniać to może etymologia wyrazu – pochodzi on od staropolskiego „riad”, który to wyraz ma to samo znaczenie, co „rządzić”.
Przykładowe zdania z wyrazem „rządzić”:-
Nieważne jest, aby tylko rządzić – ważne jest, aby dobrze i skutecznie rządzić.
– Nowo mianowany kierownik naszej zmiany kompletnie nie potrafi rządzić i zorganizować nam pracy, a tylko ciągle krzyczy i ubliża nam. Myślę, że to kwestia czasu, aż straci swoje stanowisko, bo jest zwyczajnie niekompetentny.
–
Każdy w życiu lubiłby sobie troszeczkę porządzić, ale mało kto zdaje sobie sprawę z tego, że to wcale nie byłaby prosta sprawa, żeby rządzeniem każdego zadowolić.
– Rządy każdej władzy prędzej czy później odbijają się czkawką, bo na wierzch zaczyna wychodzić zbyt dużo machlojek.
–
Gdybym mógł chociaż przez miesiąc rządzić krajem, to w pierwszej kolejności usunąłbym osoby, które nie potrafią żyć w społeczeństwie.
– Każdy chciałby pchać się tylko do tego, aby rządzić, ale nie każdy potrafi pchać się do tego, żeby umieć rządzić tak, aby faktycznie można było stwierdzić, że nadaje się do sterowania państwem.- Nauczyłem się, aby rządzić nie poprzez rozkazywanie innym, ale poprzez leciutkie oddziaływanie innym na ambicję – wtedy sami bez mojej prośby wykonują to, o co bym ich normalnie poprosił.
Sprawdź również:
Dodaj komentarz jako pierwszy!