skąd czy z kąd
„Skąd” to zaimek służący do zastępowania określenia miejsca, źródła lub przyczyny czegoś. Może być również używany jako wykrzyknik. Forma zapisu tego zaimka sprawia wiele problemów, które prawdopodobnie wynikają z tendencji do budowania analogii – piszemy przecież, że przyszliśmy „z pracy”, jednak w odniesieniu do zaimka „skąd” takie myślenie nie ma zastosowania, a zatem forma „z kąd” jest niepoprawna.
Przykłady zdań z poprawnym użyciem wyrazu „skąd”:
Ze względu na moją ciemną karnację i skłonność do opalania się na brąz, znajomi i przypadkowo spotkani ludzie często pytają mnie skąd pochodzę, jednak ja nie mam do opowiedzenia żadnej, z tym związanej, ciekawej historii, ponieważ moja rodzina od wielu pokoleń mieszka w tym samym wielkopolskim miasteczku.
Detektyw Józeficki bystro przyglądał się przyłapanemu na gorącym uczynku oszustowi i złodziejowi znaczków pocztowych, jakby rzucał przestępcy wyzwanie, by zapytał go, skąd wiedział gdzie i o której godzinie złoczyńca zdecyduje się ukryć skradzione baronowi Zygmuntowi cenne znaczki, pochodzące z każdego kraju na kuli ziemskiej.
Arystoteles, jak i niemalże wszyscy filozofowie, którzy narodzili się w kolejnych wiekach, poprzez rozmyślania, obserwację ludzi i świata oraz rozwijanie własnej mądrości, starał się znaleźć odpowiedzi na podstawowe pytania dręczące ludzkość od zarania dziejów, takie jak skąd wzięliśmy się na tym świecie i dokąd zmierzamy.
Skąd mogę wiedzieć, że tym razem opowiedziana przez ciebie historia jest prawdziwa, skoro już tyle razy w przeszłości okłamywałeś mnie i manipulowałeś mną poprzez zmyślanie tragicznych wydarzeń, w których rzekomo brałeś udział?
Tajemniczy mężczyzna z ociąganiem wyciągnął z kieszeni eleganckiej, czarnej marynarki podniszczony paszport, ale kiedy wziąłem dokument do ręki, z przerażeniem ujrzałem, że rubryka, która zwykle zawiera informację skąd pochodzi właściciel paszportu, była pusta.
Sprawdź również:
Dodaj komentarz jako pierwszy!