skarżyć czy skarrzyć
Drodzy użytkownicy! Dziś pragnę Wam przedstawić poprawną formę zapisu wyrazu… a no właśnie ,,skarżyć”, czy ,,skarrzyć”. Wiele osób pisze to słowo poprawnie, ale nie wie jaka jest jego reguła ortograficzna. Dlatego dziś Wam to wyjaśnię.
Poprawnie zapisane słowo to skarżyć, ale dlaczego? Czy to dlatego, że ,,skarżyć” przez ,,rz” wyglądałoby dość dziwnie? Otóż owszem wyglądałoby to dość dziwnie, ale nie dlatego pisze się to słowo przez ,,ż”. Jedna z reguł ortograficznych mówi nam, że po ,,r” zawsze piszemy ,,ż”. Jest to oczywiście prawda. Jest też i druga reguła ortograficzna, która mówi nam, że ,,ż” zapisujemy, gdy w wyrazie pochodnym wymienia się na ,,g”. Słowo skarżyć posiada taki wyraz, którym jest skarga.
Warto wspomnieć, że słowo ,,skarżyć” oznacza donosić na daną osobę, czyli po prostu mówić o jej złych uczynkach do rodziców, nauczycieli lub innych osób dorosłych.
Podam wam teraz przykłady zdań z zastosowaniem tego wyrazu:
– Antonina odkąd zaczęła skarżyć stała się skarżypytą, przez co nie zapraszano jej na żadne towarzyskie pogawędki.
-Mój brat Dominik potrafi skarżyć na każdego, a więc lepiej, żebyś mu nie podpadła.- oznajmiła mi dzisiaj moja najlepsza koleżanka z klasy
-Jeśli będę dalej skarżyć, to nigdy nie będę zbyt lubiana przez klasę i przyjaciół, ale nie mogę się od tego powstrzymać, gdyż jak słyszę, że ktoś zrobił coś złego od razu muszę na niego donieść.- oznajmiła mi dzisiaj moja kuzynka, która ma poważny problem, gdyż chce, abym ,,wyleczyła ją” jakoś ze skarżenia.
Podsumowując musimy zapamiętać, że po ,,r” zawsze piszemy ,,ż”, dlatego zapisujemy ,,skarżyć”, a nie ,,skarrzyć”. Serdecznie pozdrawiam i mam nadzieję, że pomogłam.
Sprawdź również:
Dodaj komentarz jako pierwszy!