skrót od magister
Magister to tytuł zawodowy, który skraca się do postaci „mgr”. Skrót ten został utworzony z pierwszej, środkowej i ostatniej litery tego wyrazu. Według zasady języka polskiego, w tego typu skrótach nie stawiamy kropki w mianowniku. Poprawnym zapisem jest zatem „mgr”, a zapis „mgr.” – z kropką – stosujemy w przypadkach zależnych.
Przykłady zdań z poprawnym użyciem skrótu „mgr”:
Chociaż wiedziałam, że mgr Kostrzycki, znany w naszym mieście prawnik, jest moim sąsiadem, byłam pewna, że mieszka on w apartamencie znajdującym się dokładnie pod moim, jednak okazało się, że widziałam jak tam wchodził, ponieważ ten pomocny człowiek i przykładny obywatel poświęca swój wolny czas na odwiedzanie samotnej starszej pani i przynoszenie jej zakupów.
Co wieczór zasiadamy z rodziną przed telewizorem, aby z podekscytowaniem obejrzeć kolejny odcinek programu „Wyścig po doktorat”, w którym faworytem moich dzieci jest kosmolog mgr Gwiazdowski, a moim mgr Stefaniuk, który nie jest być może wybitny w swojej dziedzinie, ale czuję się zobowiązany kibicować mu, ponieważ chodziliśmy razem do przedszkola.
Jednym z najlepszych momentów w moim życiu był dzień obrony pracy magisterskiej, po którym wiedziałem już, że po całej tej ciężkiej pracy związanej ze studiami, nie odmówię sobie przyjemności stawiania skrótu „mgr” przed moim nazwiskiem, za każdym razem, kiedy będę miał okazję się gdzieś podpisać.
Do złożenia zeznań przed sądem został wezwany mgr Bengalski, jeden ze świadków w sprawie nielegalnego kłusownictwa i przemytu bezprawnie pozyskanych tygrysich skór, które znaleziono w magazynie należącym do jego przyrodniego brata, partnera jego dobrze prosperującej spółki.
Jeśli mi nie wierzysz, spytaj o to mgr. Ziętalskiego, który zna się na gospodarce i właściwym zarządzaniu jak nikt inny.
Sprawdź również:
Dodaj komentarz jako pierwszy!