🎓 Poznaj Panda Genius – Twojego edukacyjnego superbohatera! https://panda.pandagenius.com/

skrót pkt. czy pkt

Skrót „pkt” oznacza „punkt”. Według zasady języka polskiego dotyczącej pisowni skrótów forma tego wyrazu w mianowniku ma postać „pkt” (bez kropki, ponieważ zawiera ostatnią liter skracanego słowa), natomiast przy odmianie tego wyrazu używa się kropki. Obie formy funkcjonują zatem w języku polskim.
Przykłady zdań z poprawnym użyciem skrótu „pkt”:
– Nauczycielka matematyki poprosiła mnie, abym po lekcji została na chwilę w sali, ponieważ chciała mi wyjaśnić, dlaczego ze sprawdzianu, w którym za najtrudniejsze zadanie można było otrzymać 6 pkt a za zadania zamknięte po dwa pkt., ja dostałam tylko jeden pkt, co gwarantowało mi ocenę niedostateczną.
– Zawodnicy drużyny koszykówki, której kibicowała księżniczka ukrywająca swoją tożsamość, aby móc spokojnie obejrzeć zawody, w pierwszej połowie meczu zdobyli tylko jeden pkt, ale na szczęście w drugiej połowie udało im się to nadrobić i zdobyć dwadzieścia sześć pkt., dzięki czemu wygrali mecz i otrzymali złoty puchar oraz medale.
– Rywalizacja w internetowym konkursie polegającym na pisaniu wypracowań była zacięta, zwłaszcza ostatniego dnia, ponieważ sprawdzający zaczęli oceniać całkowicie poprawne prace krótkiego formatu na dwa lub trzy pkt. zamiast na pięć pkt.
– W codziennym teleturnieju, który oglądam co wieczór z moimi dziećmi, jednemu z uczestników przyznano jeden pkt, kiedy na pytanie, jak miał na nazwisko pierwszy król Polski, odpowiedział, że Mieszko, mimo że w rzeczywistości pierwszym królem Polski był Bolesław Chrobry i, ponieważ jest to wiedza na poziomie czwartej klasy szkoły podstawowej, nie wiem, jak twórcy emitowanego na cały kraj programu mogli nie wyłapać jego błędu.

Sprawdź również:

Dodaj komentarz jako pierwszy!