skuwka czy skówka
Skuwka to blaszka łącząca jakieś części, zabezpieczającą coś lub wzmacniająca. Według zasad polskiej ortografii słowa zakończone na „-ówka” piszemy przez „ó”, jednak wyraz skuwka jest wyjątkiem, podobnie jak wyrazy zasuwka, zakuwka i wsuwka. Zapis „skówka” jest niepoprawny.
Przykłady zdań z poprawnym użyciem wyrazy „skuwka”:
a) Julian od dzieciństwa miał smykałkę do majsterkowania, dlatego jego rodzice nie byli zdziwieni, kiedy w wieku sześciu lat naprawił zepsuty kijek do nart za pomocą zwykłej skuwki.
b) Grupa czwartoklasistów zorganizowała potajemną grupę detektywistyczną, której celem było odnalezienie zagubionej skuwki od pióra Beaty. Ich śledztwo szybko wykazało, że skuwka nie została zgubiona, lecz skradziona, i to przez najlepszą przyjaciółkę dziewczynki, Julkę.
c) Nie płacz tak z powodu zepsutych sanek, Krzysiu, przecież wystarczy przybić skuwkę do płozy i już będziesz mógł przez cały dzień szaleć na śniegu razem z kolegami i koleżankami.
d) Metalowa skuwka była ważnym elementem mojego zestawu małego majsterkowicza, potrzebnym do zbudowanie funkcjonującego dzięki bateriom robota. e) Kiedy wejdę na samą górę drabiny, podasz mi młotek, cztery długie gwoździe i metalową skuwkę, której użyję do naprawy dachu.
f) Józio zawsze marzył, aby nauczycielka pozwoliła mu pisać wiecznym piórem. Kiedy to nastąpiło, jego mama zabrała go do najlepszego sklepu papierniczego i pozwoliła mu wybrać piękne pióro z niebieską skuwką.
Sprawdź również:
Dodaj komentarz jako pierwszy!