🎓 Poznaj Panda Genius – Twojego edukacyjnego superbohatera! https://panda.pandagenius.com/

Słowianie czy słowianie – małą czy dużą literą

Zgodnie z regułą, według której nazwy mieszkańców krajów, członków szczepów i ras zapisujemy wielką literą. Wynika z tego, że wyraz „Słowianie” piszemy wielką literą, a wyraz ten pisany małą literą jest zapisany niepoprawnie.

Przykłady zdań z poprawnym użyciem wyrazu „Słowianie”:

Pierwsi Słowianie zakładający osady na tych terenach wyznawali panteistyczny kult słońca, księżyca, drzew i pór roku, dlatego po dziś dzień odnajdywane są tutaj relikty ich religii, takie jak kamienne posągi o wysokości dorosłego mężczyzny oraz niewielkie posążki bogini ziemi i płodności, które prawdopodobnie służyły codziennym obrządkom domowym.

Uważam, że języki, które wywodzą się od martwego już obecnie języka Słowian, są bardzo melodyjne i miłe dla ucha poligloty.

Do dziś pamiętam moje pięć minut podwórkowej sławy, kiedy jakimś cudem udało mi się wymyślić zabawę w udawanie walczących ze sobą plemion Słowian, co sprawiło, że starsi chłopcy, zazwyczaj okrutnie mi dokuczający, zaczęli patrzeć na mnie z podziwem i szacunkiem.

Po wyjściu z kina po seansie filmu dokumentalnego zaczęłam się zastanawiać, czy po zaledwie kilku latach wyparowały mi z głowy wszystkie lekcje historii, czy może film nieco przeinaczył fakty historyczne ukazując wczesnośredniowiecznych Słowian jako odkrywców maszyny parowej i promieniotwórczości, a także budowniczych potężnych miast.

Tematem kolejnej szkolnej potańcówki jest życie pierwszych Słowian, na co narzekają praktycznie wszyscy uczniowie, poza entuzjastami kółka historycznego, którzy sami zresztą przekonali pana dyrektora, że pomysł ten na pewno wszystkim przypadnie do gustu.

Sprawdź również:

Dodaj komentarz jako pierwszy!