🎓 Poznaj Panda Genius – Twojego edukacyjnego superbohatera! https://panda.pandagenius.com/

SMS czy esemes, sms

Język polski bardzo często potrafi zostawić nam swoje zapisy, które niestety mogą utrudnić napisanie dyktanda w szkole, czy ważną rozmowę w biurze. Nie będę zagłębiać się w szczegóły, ale jest ich mnóstwo- ortografia, gramatyka, a w nich mnóstwo innych, mniejszych grupek. Dzisiaj zajmiemy się ogólną nazwą wiadomości, której formy mogą zrobić spory problem. W takim razie, zapisujemy „SMS” czy „esemes”? A co z pisownią „sms”?

SMS, esemes, sms- co uznajemy za prawidłowe?
Mamy aż 3 wersje, z których chyba każda regularnie jest używana. Ale czy rzeczywiście wszystkie możemy uznać za poprawne? To już inna sytuacja, bo mimo że każdą z opcji najpewniej się wykorzystuje, nie wszystkie są poprawne. Zalicza się dwie wersje- jest to „SMS” oraz „esemes”, z tym że ten drugi zapis stosuje się w języku potocznym. Najbardziej wskazaną formą jest jednak pierwsza wersja, skrót od słów Short Message Service.

Przykłady zastosowania skrótu „SMS”:
1. Przed chwilą przyszedł mi SMS, ale nie wiem co odpisać.
2. Dostałam SMS od znajomej, chociaż wczoraj się pokłóciłyśmy.
3. Czy ten SMS przyszedł od Ciebie? Podejrzewam, że to jakiś fałszywy numer.
4. Przyszedł mi SMS o imprezie, jednak nie mam ochoty na nią iść.

Podsumowując, dwie wersje („SMS” i „esemes”) uznajemy za poprawne. Lepiej jednak używać tej pierwszej, gdyż drugą stosuje się tylko i wyłącznie w języku potocznym. „SMS” to skrót od angielskiego Short Message Service, którego używamy do powiedzenia o wiadomości wysłanej do drugiej osoby. To wszystko, mam nadzieję, że pomogłam.

Sprawdź również:

Dodaj komentarz jako pierwszy!