sól czy sul

Czy sól może być kwaśna? O przewrotnej magii jednej literki
Gdyby ktoś podał ci sul do obiadu zamiast sól, mógłbyś wyczuć podstęp – ten błąd ortograficzny smakuje jak językowy fałszywy przyjaciel. Poprawna forma zapisu to wyłącznie „sól”, co udowadniają nie tylko słowniki, ale też… historia wojen, alchemia i kulinarne anegdoty.
Czy wiesz, że rzymscy legioniści dostawali wypłatę w soli? „Salarium” – właśnie od łacińskiego „sal” (sól) pochodzi współczesne słowo „pensja”. Gdyby starożytni pisali sul, być może dziś mówilibyśmy o „sularium” zamiast o zarobkach!
Dlaczego sól ma prawo do swojej kreski?
Ó wymienione na „o” w wyrazach pokrewnych (solny, solić) zdradza genezę pisowni. Ten sam mechanizm działa w słowach jak „wódka” (od woda) czy „pójdę” (od idzie). Ale historia soli jest wyjątkowa – jej nazwa przetrwała w niemal niezmienionej formie od prasłowiańskiego *solь, co widać w rosyjskim „соль” czy chorwackim „sol”.
Czy istnieje język, gdzie „sul” byłoby poprawne?
W gwarach podhalańskich spotkamy określenie „sulinka” na kwaśną zupę, ale to zupełnie inny wyraz! Błąd sul często wynika z interferencji z językiem ukraińskim (де́нна со́ль – dzienna porcja) lub niemieckim („Salz” wymawiane przez Polaków). W 1929 roku Bolesław Wieniawa-Długoszowski ponoć rozkazał adiutantowi: „Napisz list, ale bez tych twoich sul i rul!”, piętnując modę na germanizmy.
Jak sól wkradła się do literatury i filmu?
Gdyby Sienkiewicz napisał „Ogniem i sulą”, wydawca pewnie uznałby to za pastisz. W „Panu Tadeuszu” mamy za to „Sól czarna, niby proch strzelniczy” – Mickiewiczowskie ó zawsze celne jak sam strzał. Współcześnie Marek Krajewski w „Mocku” celowo używa błędów językowych bohaterów, ale sól pozostaje nienaruszona nawet w kryminalnym żargonie.
Co by się stało, gdyby sól naprawdę była „sul”?
Wyobraźmy sobie światową katastrofę językową: przepisy kulinarne głosiłyby „szczypta sul himalajskiej”, farmaceuci wydawaliby
W tej chwili widzisz tylko 50% opracowania
by czytać dalej, podaj adres e-mail!Sprawdź również:
Dodaj komentarz jako pierwszy!