spagetti czy spaghetti
Dlaczego większość Polaków myli się w zapisie tej potrawy?
Odpowiedź jest prosta jak makaron: jedyna poprawna forma to spaghetti, podczas gdy spagetti to błąd ortograficzny. Włoskie słowo przeszło do polszczyzny w niezmienionej formie, zachowując podwójne t i h – co ciekawe, nawet rodzimi użytkownicy języka często nie zdają sobie sprawy, że wymawiając „spagetti”, tak naprawdę artykułują dźwięk bliższy oryginałowi niż błędny zapis sugeruje.
Czy wiesz, że w 1957 roku telewizja BBC wyemitowała słynny żart aprillisowy o „drzewach spaghetti”? Reportaż pokazywał szwajcarską rodzinę zbierającą nitki makaronu z krzewów. Po latach okazało się, że wielu widzów uwierzyło w tę historyjkę właśnie przez podobieństwo słowa spaghetti do botanicznych terminów!
Skąd się wziął ten ortograficzny chaos?
Błąd wynika z kolizji fonetyki i etymologii. Wymowa [spa-get-ti] sugeruje pojedyncze t, ale włoskie spago (sznurek) dało początek zdrobnieniu spaghetto (mały sznureczek), gdzie podwójne t i h pełnią funkcję dystynktywną. To tak jakbyśmy chcieli uprościć zapis słowa „herbata” do „erbata” – tracimy wtedy ślad historycznego pochodzenia.
Jak filmowe hity pomagają zapamiętać poprawną formę?
W kultowej scenie z „Dnia świra” Marek Kondrat wciąż powtarza: „Kurde, znów te spaghetti się przypaliły!”. Gdyby napisy zawierały błędną formę, cały komizm dialogu rozsypałby się jak niedogotowany makaron. Podobnie w „Shreku” – gdy Osioł śpiewa „I’m a believer!”, w tle widać talerz dokładnie opisany w scenariuszu jako spaghetti, nie zaś jego zniekształcona wersja.
Czy istnieją sytuacje, gdzie „spagetti” może być poprawne?
Tak! W fantastyce naukowej. W powieści Stanisława Lema „Cyberiada” roboty konstruują „maszynę do pisania wszystkich możliwych słów”. Gdyby któraś z kombinacji zawierała spagetti, byłby to przykład celowego neologizmu, a nie błędu. To jednak wyjątek potwierdzający regułę – w codziennym użyciu tylko forma z podw�
W tej chwili widzisz tylko 50% opracowania
by czytać dalej, podaj adres e-mail!Sprawdź również:
Dodaj komentarz jako pierwszy!