spieszyć czy śpieszyć
Tutaj mamy klasyczny przykład mówiący o poprawności obu form pisowni, słownik nie rozróżnia, która z form jest uważana za bardziej pospolitą, a językoznawcy uznali, że obie są na podobnym poziomie użyteczności, dlatego obie mogą być jak najbardziej formami poprawnymi.
1. Musimy się trochę pospieszyć, bo przez twoje zaawansowane szykowanie się przed wyjściem mamy teraz kilkanaście minut opóźnienia.
2. Nie musimy się z niczym śpieszyć, mamy cały weekend na wymalowanie i udekorowanie tego pokoju. Damy radę, tylko nie panikuj aż tak bardzo.
3. Nie uważam, że spiesznie się z tymi dokumentami było najlepszym rozwiązaniem. Możemy bardzo prosto się wywalić a skarbówce tylko o to chodzi, żebyśmy się wyłożyli i za to zapłacili.
4. Kochanie, mówię ci, że śpieszę się jak tylko potrafię, ale mamy takie korki na wylotówce, że szybciej to ja się bym doczołgał do tego domu aniżeli dojechał samochodem. Przykro mi, ale musisz się uzbroić w cierpliwość.
5. Błąd zawodnika przy próbie umieszczenia bomby w jednym z side’ów, spieszenie się w tym wypadku było bardzo złym posunięciem, bo drużyna przeciwna miała autostradę do tego, aby kilkoma kliknięciami myszki wyeliminować cały team.
6. Jeżeli za bardzo się teraz będziemy spieszyć z tym nakładaniem tynku, a potem gruntu, to jutro zamiast malowania ścian będzie nas czekało skubanie całych ścian i robienie wszystkiego od nowa. Musimy zrobić to bardzo pomału, jak amatorzy, lepiej, żeby było dokładnie, aniżeli się popisywać, a potem być dwa dni z pracami w plecy.
Sprawdź również:
Dodaj komentarz jako pierwszy!