spod czy z pod – razem czy oddzielnie

Chcesz się mniej uczyć i więcej rozumieć?
Zamień czytanie na oglądanie!
Kliknij Player materiału wideo na temat: spod czy z pod – razem czy oddzielnie, kliknij aby zobaczyć materiał i ucz się szybciej!

Język polski często się zmienia. Warto więc wiedzieć, jak i od kiedy pisać niektóre wyrazy np. spod czy z pod?
Analizując historię poprawnego zapisu wyrazu warto zauważyć, iż do tysiąc dziewięćset trzydziestego szóstego roku to „z pod” zapisywano oddzielnie przy użyciu przedrostka „Z”, jednak od tamtego roku wyraz zapisujemy w sposób odmienny tj. „spod”, podobnie jak sprzed, spoza, sponad, spomiędzy (dawniej pisano z przed, z poza, z ponad, z pomiędzy). Nie ma od tej sytuacji wyjątków. Zmiana ta wynika z przyczyn ekonomicznych, ale i jest to skutek dopasowania się języka pisanego do języka mówionego. Warto w tym miejscu zauważyć, że zmiany w sposobie zapisywania, czy też zaadaptowania nowych słów w języku polskim wprowadza Rada Języka Polskiego.
Trzeba pamiętać, że w związkach frazeologicznych nie powiemy np. Zabrać komuś przeszkody spod nóg tylko sprzed nóg (ułatwianie komuś czegoś). Jeśli chcemy napisać, że ktoś jest w fatalnej sytuacji to napiszemy, że traci grunt spod nóg.
,,Spod’’ jest przyimkiem.

Sprawdź również:

Dodaj komentarz jako pierwszy!

Ads Blocker Image Powered by Code Help Pro

Wykryto AdBlocka

Wykryto oprogramowanie od blokowania reklam. Aby korzystać z serwisu, prosimy o wyłączenie go.