stępel czy stempel
Stępel czy stempel?
Poprawną formą tego wyrażenia jest ,,stempel”. Słowo te zostało zapożyczone z języka niemieckiego. Zgodnie z regułą ortograficzną w zapożyczonych wyrazach zgodnie z wymową zapisujemy ,,em”.
Istnieje kilka rodzajów stempli, a są to kolejno:
– broń stemplowa, zwana też pobojczykiem,
– stempel wykorzystywany w obróbce plastycznej,
– stempel numizmatyczny,
– stempel górniczy bądź budowlany,
– stempel biurowy.
Bronią stemplową nazywamy długi, drewniany lub metalowy pręt, wykorzystywany w celu ubijania czarnego prochu z naboju oraz pocisku znajdującego się w kluczowej części broni palnej. Używany był on również jako urządzenie do czyszczenia broni; wraz z grajcarem mógł tworzyć także element rozładowujący broń w wypadku niewypału. Broń stemplowa zazwyczaj ma swoje miejsce pod lufą.
Następnym rodzajem stempla jest stempel wykorzystywany do obróbki plastycznej. Służy on głównie do przeróbki metalu i jego stopów. Umieszczony jest zazwyczaj przy suwaku urządzenia prasowego. Kształtuje tam obrabiany wówczas przedmiot w czasie procesu tłoczenia, dziurkowania i wycinania.
Stemple wykorzystuje się też w nauce zajmującej się badaniem dawnych monet, banknotów oraz innych wszelkich oznak pieniężnych (numizmatyka). Zależnie od przerobionego stempla można otrzymać monety o różnej powierzchni. Stemplami można nazwać również:
– orientację awersu i rewersu wobec siebie,
– odróżnienie dotyczące poziomu wypukłości monety,
– estetyczne tło lub rysunek monety.
Jeśli chodzi o górnictwo bądź budownictwo, termin ,,stempel” jest używany jako nazwa słupa podpierającego sufit chodnika górniczego lub budynku zagrożonego zawaleniem.
Ostatnim opisywanym stemplem jest stempel biurowy, opisywany jako przyrząd odciskający dany wzór na kartach papieru. Wykorzystywany jest on między innymi w budynkach poczty lub innych instytucji oznaczających przesyłki i dokumenty odpowiednim symbolem bądź datą.
Przykłady zdań z wykorzystaniem sformułowania ,,stempel”:
– ,, Podarowałam mojej siostrze zestaw stempli z motywem dzikich zwierząt.”
– ,, Pani urzędniczka przybiła stempel w moim paszporcie.”
– ,, Podczas wystawy w muzeum Marcin zauważył bardzo stary stempel.”.
Sprawdź również:
Dodaj komentarz jako pierwszy!