stęsknić czy ztęsknić
Poprawny zapis to stęsknić (przez „s”). Przykładowe zdania:
1) Mój tata pracuje jako kierowca ciężarówki. Jutro wraca do domu. Nie mogę się doczekać, bo bardzo już się za nim stęskniłam.
2) Nie wiedziałam, że kiedykolwiek to powiem, ale mam już dość zdalnych lekcji i chciałabym wrócić do domu, bo bardzo stęskniłam się za znajomymi.
3) Nasz wakacyjny wyjazd był wspaniały, ale nie mogę się już doczekać, kiedy dotrzemy do domu, ponieważ bardzo się stęskniłam za tą rodzinną i domową atmosferą.
4) Za kilka dni wracam ze szkolenia i już jestem tym bardzo podekscytowana. Strasznie stęskniłam się za moimi dziećmi.
5) Dzisiaj wybieram się z koleżanką do miasta, zjemy po drodze lody. Ja wybieram smak miętowy, bo już stęskniłam się za jego świeżością.
6) Język polski to mój ulubiony przedmiot. Stęskniłam się za udziałem w konkursach, olimpiadach i dyktandach, ale niestety pandemia wszystko przekreśliła.
7) Wypiję dziś koktajl malinowy, bo przez zimę bardzo stęskniłam się za jego smakiem.
8) Lubię jeździć na wycieczki, ale po wejściu do autobusu, już się stęskniłam za moją cudowną rodzinką.
9) Przez koronawirusa większość instytucji i działalności zostało zamkniętych. Bardzo brakuje mi tych odjazdowych koncertów mojego ulubionego zespołu, aż się za nim stęskniłam.
10) Już za dwa dni wiosna, a za oknem zima. Stęskniłam się za czasami, gdzie w marcu, można było wyjść na zewnątrz w samej koszulce.
11) Niedawno wprowadzono podatek cukrowy, a ja już się stęskniłam za codziennym piciem Fanty.
12) Rok szkolny dopiero się zaczął, a ja jestem już myślami na wakacjach. Bardzo się stęskniłam za tym codziennym wylegiwaniem się na hamaku w ogródku.
Sprawdź również:
Dodaj komentarz jako pierwszy!