🎓 Poznaj Panda Genius – Twojego edukacyjnego superbohatera! https://panda.pandagenius.com/

Święta Wielkanocne czy święta wielkanocne, święta Wielkanocne

Pośród milionów słów bardzo ciężko jest znać wszystkie, tym bardziej że nie ograniczają się tylko do wymowy. Mimo że najczęściej przybierają postać dialogu, do zapisu również powinniśmy przyłożyć należną uwagę. Ortografia i gramatyka, a w nich różnorodne rodzaje błędów i zasad. Nawet jeśli nie jest się w stanie zapamiętać większości słów, trzeba chociaż próbować! Do języka polskiego cały czas przybywają słowa, a więc warto płynąć z prądem i również utrwalać nowe wyrazy. Dzisiaj omówimy zapis wielkiej litery. W jakich sytuacjach będzie ona poprawna?

Święta Wielkanocne, święta wielkanocne, święta Wielkanocne- duża czy mała litera?
W takim razie, która z tych trzech wersji jest prawidłowa? Możliwe są dwie formy, a mianowicie „Święta Wielkanocne” i „święta wielkanocne”. Pierwsza opcja wynika z pokazania przywiązania do uroczystości, czy też uczuć religijnych. Druga będzie nam potrzebna, kiedy mówimy o świętach wielkanocnych ogólnie lub z podkreśleniem czynności powtarzającej się, np. Raz do roku nasze państwo obchodzi święta wielkanocne.

Przykłady zastosowania dużej oraz małej litery w słowach „święta wielkanocne”:
→Moja córka uwielbia obchodzić święta wielkanocne! Zawsze idziemy ze święconką do kościoła, malujemy jajka i spędzamy czas z rodziną.
→Nie mogę doczekać się tegorocznych Świąt Wielkanocnych!

Podsumowując, obie wersje są poprawne. Niedopuszczalna jest tylko forma „święta Wielkanocne”. W zależności od sytuacji i kontekstu możemy używać dużych, jak i małych liter. Aby pokazać uczucia religijne używamy tej pierwszej, ale jeśli mówimy o świętach ogólnie i podkreślając powtarzającą się czynność, wskazana jest druga.

Sprawdź również:

Dodaj komentarz jako pierwszy!