🎓 Poznaj Panda Genius – Twojego edukacyjnego superbohatera! https://panda.pandagenius.com/

tą rzecz czy tę rzecz

Język polski i błędy z nim związane to częsta sprawa. Pomyłki w gramatyce, ortografii, a w nich wiele innych grupek. Z pewnością regularnie można zauważyć słowo, którego pisownia budzi wątpliwości i nasz spokój dotyczący pisanego dyktanda czy opowieści na ocenę nagle został zmącony. Dzisiaj, jak po tytule można spostrzec, zajmiemy się zaimkiem wskazującym. Którego powinniśmy używać?

Tą rzecz czy tę rzecz- jak powinniśmy zapisać?
Zaimek „tą”, jak i „tę” możemy używać w konkretnych sytuacjach. Obie wersje są poprawne, z tym że wybór zależy od kontekstu w zdaniu.

Tą rzecz- kiedy powinno się użyć?
Zasada określająca zaimek „tą” może wydawać się skomplikowana, ale tak nie jest. Wpisujemy go wówczas, kiedy występuje razem z rodzajem żeńskim i narzędnikiem liczby pojedynczej. Inaczej mówiąc, kiedy w zdaniu widzimy rodzaj żeński (TA książka, TA gra itp.) oraz odmianę narzędnika liczby pojedynczej (Z czym? Z książką, z grą), zaimek wskazujący „tą” będzie prawidłowy.

→Idę z tą książką do biblioteki, ponieważ kończy się termin oddania.
→Chciałabym pójść z tą grą do szkoły i pograć w nią z koleżankami.
→Powinnam zrobić coś z tą szafką, ciągle skrzypi gdy ją otwieram.
→Co mam zrobić z tą paczką herbatników? Nie mam ochoty jej jeść, więc jeśli chcesz to się poczęstuj.

Tę rzecz- w jakiej sytuacji należy użyć?
W tym przypadku powinniśmy się upewnić, że rzeczownik jest rodzaju żeńskiego. Jeżeli łączy się również z odmianą biernika liczby pojedynczej (Co widzę? Książkę, grę itd.), popranym zaimkiem będzie „tę”.

→Chciałabym kupić tę sukienkę.
→Czy mogłabyś wziąć ode mnie tę książkę?

Sprawdź również:

Dodaj komentarz jako pierwszy!