umie czy potrafi
Problemy dotyczące pisowni są dość regularnym tematem. Nie jesteśmy w stanie zapamiętać tych tysięcy (czy może nawet milionów) słów, jednak im więcej ich poznamy, tym lepiej. Błędy dotyczące gramatyki i ortografii potrafią spowodować duże zamieszanie w naszych głowach. Dzisiaj zajmiemy się dwoma wyrazami i omówimy, które z nich są poprawne. Która wersja jest prawidłowa?
Umie czy potrafi- która forma jest poprawna?
Oba te wyrazy są swoimi synonimami, a definicja słów „umie” i „potrafi” jest bardzo podobna. Mogą się zastępować, jednak należy zwrócić uwagę na dwa ważne szczegóły.
Umie- jakie okoliczności pozwalają na użycie?
Napisałam wyżej, że wyrazy „umie” i „potrafi” mają podobne znaczenie. Czasownik niedokonany „umie” to inaczej być w stanie coś zrobić, mieć do tego odpowiednie umiejętności. A czym jest czasownik niedokonany? Jak jego nazwa mówi, dana czynność nie została zrobiona lub jest niedokończona. Nie ma zasady dotyczącej używania go w konkretnych sytuacjach, może być wykorzystywany na zmianę z czasownikiem „potrafi”.
→Moja babcia umie robić na drutach, ale ja zawsze miałam z tym problem.
→Ania umie malować, ale nie zna się na fotografii.
→Moja pani od muzyki umie pięknie śpiewać i grać na pianinie.
Potrafi- poprawne wykorzystanie
Nie jest to bardzo różniący się przypadek, bo znaczenie ma mniej więcej takie same. Różnicą pomiędzy „potrafi” a „umie”, jest znaczenie dwuaspektowe tego pierwszego oraz stała czynność, niekoniecznie talent czy umiejętność (Kaktus potrafi wytrzymać wiele dni bez wody).
→Ptak potrafi latać wysoko na niebie.
→Potrafię grać na gitarze, ale skrzypce nadal są dla mnie zagadką.
Sprawdź również:
Dodaj komentarz jako pierwszy!