🎓 Poznaj Panda Genius – Twojego edukacyjnego superbohatera! https://panda.pandagenius.com/

viceversa czy vice versa – razem czy osobno

„Vice versa” to łacińskie wyrażenie oznaczające „na odwrót”, „wzajemnie”. Poprawną formą jest pisownia rozłączna, ponieważ oba wyrazy – „vice” i „versa” występują w łacinie jako osobne słowa.

Przykłady zdań z poprawnym użyciem wyrażenia „vice versa”:

Moja kuzynka Luiza, która jeździ konno i uważa, że to jej największa pasja, kilka lat temu bardzo pokłóciła się ze swoją instruktorką jazdy i chociaż nie wiem, od czego się do zaczęło, słyszałam, że powiedziały sobie nawzajem wiele bardzo nieprzyjemnych słów, dlatego teraz Luiza trenuje w innej stadninie i stara się unikać byłej instruktorki za wszelką cenę, zresztą vice versa.
Konrad i jego najlepszy przyjaciel Gustaw, chociaż różnili się od siebie, byli nierozłączni od dziecka, a kiedy dorośli i zaczęli zmagać się z przeciwnościami losu, każdy z nich cieszył się, że ma u boku wiernego przyjaciela, tak więc Konrad gotów był doradzać Gustawowi w jego problemach miłosnych i vice versa – Gustaw wspierał Konrada, gdy ten miał kryzys twórczy i wątpił w siłę swojej poezji.
Grażyna przez wiele miesięcy odkładała wizytę w domu rodzinnym, ponieważ wiedziała, że jej rodzice chcą poznać jej narzeczonego, lecz obawiała się, że z powodu różnicy pokoleń i charakterów nie będą mogli się ze sobą dogadać, okazało się jednak, że jej rodzice bardzo polubili jej wybranka i vice versa.
Poldek przez całe wakacje nudził się w domu, nie wychodząc na dwór i nie mając nic ciekawego do roboty, ale kiedy przychodził do niego kolega z sąsiedztwa, by spytać go czy pogra w piłkę nożną na boisku, obrażał się i odmawiał i vice versa – jego kolega, urażony oschłą odprawą, pomimo chęci zabawy na podwórku udawał, że nie ma na to ochoty i zamykał Polakowi drzwi przed nosem, kiedy ten chciał przeprosić go za swoje nieuprzejme zachowanie.

Sprawdź również:

Dodaj komentarz jako pierwszy!