w ciągu czy w przeciągu
O ile językoznawcy mówią, że obie formy nie są błędem to jednak zdecydowanie doradzają używania zwrotu w ciągu jako tego, który powinien być używany. W przeciągu wg opinii znawców powinno się używać w odniesieniu do silnego prądu powietrza.
1. W ciągu najbliższej godziny widzę ciebie w domu, albo dzisiaj śpisz na dworze.
2. Myślę, że powinniśmy w przeciągu najbliższego tygodnia mieć już ustalony cały harmonogram prac co pozwoli nam wejść na plac budowy i rozpocząć działania.
3. Obliczyliśmy, że jeżeli w ciągu najbliższego kwartału, gospodarka nie zostanie uruchomiona chociażby w częściowym zakresie. To deficyt z tytułu różnych należności może urosnąć do rozmiarów jakich budżet po 89 roku jeszcze nie widział.
4. Bardzo ciebie proszę, nie stój już dłużej w tym przeciągu, bo za chwilę skończy się to przeziębieniem albo jeszcze czymś gorszym dla ciebie.
5. Byliśmy dzisiaj świadkami jak jeden z ciężarowców pobił rekord kraju w martwym ciągu.
6. Sytuacja rozegrała się w ułamku sekundy, nikt w przeciągu tych kilku chwil nie był w stanie uchwycić w ogóle do jakiej sytuacji tutaj doszło, to niebywałe jak perfekcyjnie przestępcy zorganizowali cały rabunek skoro nikt nie miał o tym bladego pojęcia.
7. Jeżeli w ciągu najbliższych kilku minut nie opuści pan tego mieszkania dobrowolnie to będziemy zmuszeni zastosować środki przymusu bezpośredniego, decyzja w tym momencie należy tylko do pana.
8. Zamknij już wreszcie to okno, bo naprawdę nie idzie już dłużej wysiedzieć w tym potwornym przeciągu.
Sprawdź również:
Dodaj komentarz jako pierwszy!