„Cudzysłów” to znak interpunkcyjny, który najczęściej służy do oznaczania cytatów. Wyraz ten nierzadko przysparza pewnych trudności w odmianie przez przypadki. Najczęstszym problemem okazuje się być jednak forma miejscownika, która powinna brzmieć „w cudzysłowie”. Forma „w cudzysłowiu” pozostaje niepoprawna.
Wskazówki:
1. W czym? W cudzy(m) słowie”
2. Poprawną odmianę może sugerować odmiana wyrazu „rów”: gdzie? – „w rowie”.
Przykłady zdań z poprawnym użyciem wyrażenia „w cudzysłowie”:
Nauczycielka przez dwie godziny tłumaczyła uczniom, że tytuły książek, filmów, obrazów, wierszy oraz utworów muzycznych powinni pisać w cudzysłowie, tylko po to, by przekonać się, że przez cały ten czas jej mikrofon był wyłączony, a uczniowie już dawno opuścili spotkanie online, a cała ta sytuacja stała się powodem, dla którego kobieta zaczęła kwestionować wszystkie swoje życiowe wybory, rozwiodła się z mężem, przekwalifikowała się i została instruktorką sportów wodn
W tej chwili widzisz tylko 50% opracowania
by czytać dalej, podaj adres e-mail!
Wystąpił błąd, spróbuj ponownie :(
Udało się! :) Na Twojej skrzynce mailowej znajduje się kod do aktywacji konta
";
nych w wakacyjnym kurorcie na maleńkiej wyspie na Pacyfiku.
Kiedy Tadeusz chodził do gimnazjum, był zdania, że jego polonista jest bardzo drobiazgowy, ponieważ oceniając jego wypracowania odejmował mu punkty, jeśli cytaty nie były umieszczone w cudzysłowie, ale kiedy w późniejszych latach, z powodu częstych przeprowadzek, uczęszczał do czterech szkół średnich, zdał sobie sprawę, że podobna dbałość o szczegóły zapisu to norma wśród nauczycieli języka polskiego.
Roksana była bardzo zdenerwowana, kiedy pewnego dnia została wezwana do gabinetu dyrektora szkoły, aby przeprosić nauczycielkę geografii nie tylko za to, że nie uważała na jej lekcji i zamiast słuchać pilnie wykładu o wulkanach, posyłała koleżance z sąsiedniej ławki liściki, ale również za to, że w przesyłanych liścikach wyraziła swoją opinię, dotyczącą tego, że nauczycielka uczy ich zupełnie niepotrzebnych w życiu rzeczy, przy czym słowo „uczy” umieszczone było w cudzysłowie, co miało sugerować zwątpienie w umiejętności dydaktyczne geografki.
Dodaj komentarz jako pierwszy!