w koło czy wkoło – razem czy osobno
Drodzy Użytkownicy! Dzisiaj chciałabym Wam przedstawić poprawną formę zapisu… No właśnie – ,,wkoło” czy ,,w koło”? Razem czy osobno? Postaram się dzisiaj odpowiedzieć Wam na to pytanie oraz wyjaśnić, dlaczego tak, a nie inaczej zapisuje się to słowo.
Musicie wiedzieć, że pisownia ,,wkoło” lub „w koło” jest zależna od kontekstu. Oznacza to, że obie formy są poprawne, ale trzeba je zapisywać w takim kontekście, w jakim one powinny być.
a) ,,w koło”
Najpierw wyjaśnię użycie formy „w koło”. Musimy wiedzieć, że jest to wyrażenie przyimkowe złożone z rzeczownika ,,koło” oraz przyimka ,,w”. Zasada pisowni mówi nam, że wyrażenia przyimkowe piszemy oddzielnie. Warto jeszcze podkreślić tutaj, że „w koło” oznacza robienie czegoś bez przerwy.
Podam Wam teraz przykłady użycia wyrażenia przyimkowego ,,w koło” w zdaniach:
– Zauważyłam, że gdy Michalina się denerwuje, ciągle chodzi w koło.
– Pani od matematyki w koło tłumaczy nam, że mnożenie jest naprzemienne, ale dzieci tego nie rozumieją – powiedziała mi dziś Ania.
– W koło piszę wypracowania, ale czasami muszę odpocząć.
b) ,,wkoło”
Skoro wiemy już, kiedy się pisze ,,w koło”, to dowiedzmy się, kiedy napisać ,,wkoło”. Ten wyraz jest złożony z dwóch przyimków, czyli ,,w” oraz ,,koło”. Zasada pisowni mówi nam, że przyimki złożone zapisujemy łącznie. Trzeba jeszcze zwrócić uwagę na to, co ten wyraz oznacza, a mianowicie: dookoła czego. Na przykład: Chodzę dookoła domu i myślę nad kupnem samochodu.
Podam Wam teraz przykłady zdań z zastosowaniem wyrazu ,,wkoło”:
– Pan od wychowania fizycznego na rozgrzewkę kazał nam obiec wkoło całe boisko.
– Gdy weszłam do sali, wkoło pani ustawiły się dzieci i śpiewały jej ,,Sto lat”.
– Wkoło mojego ogródka biegał czarno-biały kotek.
Mam nadzieję, że pomogłam. Serdecznie pozdrawiam!
Sprawdź również:
Dodaj komentarz jako pierwszy!