w skutek czy wskutek – razem czy osobno
Poprawna pisownia tego wyrażenia to „wskutek”.
„Wskutek” jest określany jako zrost powstały z wyrażenia przyimkowego, dlatego też zasadne jest pisane go łącznie.
1. Wskutek bardzo poważnej awarii sieci energetycznej powstałej w wyniku obfitej burzy, przerwy w dostawy prądu mogą wynosić nawet 3 – 4 dni z uwagi na skalę problemu.
2. Niedoświadczony kierowca nie był w stanie dostosować prędkości do panujących na drodze warunków. Wskutek tego przy wejściu w zakręt wypadł z drogi, na jego szczęście nie było w pobliżu żadnego drzewa, więc względnie bezpiecznie skończył swój rajd w rowie.
3. Dzisiejsza konferencja prasowa prezesa zarządu zostaje odwołana wskutek problemów zdrowotnych, jakie od wczoraj męczą prezesa. O nowym terminie zostaną państwo poinformowani listownie.
4. Wskutek nadmiernego wykorzystywania swojej pozycji w pracy, kierownik jednego z działów został z dzisiaj wyrzucony z pracy. W związku z tym będziemy musieli wybrać nowego kierownika do czasu przeprowadzenia konkursu na to stanowisko.
5. Nie spodziewałem się, że wskutek moich decyzji, dojdzie do takich turbulencji w moim życiu. Jestem bardzo rozczarowany też tym, że nie mam żadnego wsparcia od rodziny i najbliższych, i tak naprawdę zostałem z tymi problemami całkowicie sam.
6. W 2020 roku wskutek zamknięcia wielu dziedzin gospodarki z uwagi na panującą w tym kraju pandemię, doszło do znaczącego pogorszenia stanu życia wielu tysięcy rodzin. Niektóre z nich przez brak możliwości zarobku spadku do poziomu całkowitego ubóstwa.
Sprawdź również:
Dodaj komentarz jako pierwszy!