🎓 Poznaj Panda Genius – Twojego edukacyjnego superbohatera! https://panda.pandagenius.com/

wielka litera czy duża litera

Kiedy zapisywać coś wielką literą, a kiedy dużą literą?
Wiele osób nie widzi tu żadnej różnicy. Powiem szczerze ja również, ale jednak językoznawcy odróżniają te dwie formy, a zdecydowana większość optuje, by używać jednej formy, czyli wielkiej litery.
No ale póki dzielimy to na litery wielkie i duże to musimy rozpoznać co jaką literą będziemy pisać.
Dużą literę będziemy używać tak naprawdę tylko w sytuacji używania nazwy własnej, problem w tym, że nazwa własna obejmuje dziesiątki przykładów: imię, nazwisko, nazwy rzek, ulic, krain geograficznych (tu mała uwaga, wielkimi literami musimy napisać oba człony Morze Bałtyckie, Góra Świętokrzyska – jeżeli użyjemy skrótowca typu morze Bałtyk, to poprawnie Dużą literą będziemy zapisywać tylko to słowo klucz, czyli Bałtyk).
Pojechaliśmy z rodziną nad Morze Bałtyckie, na szczęście jeszcze mamy okres, w którym nie ma przeludnienia i mogliśmy spokojnie zaznać jego wszelkich uroków.

Zdałem się na łaskę mojej mamy, która ostatecznie zdecydowała, że pojedziemy do Krakowa na weekend.

Udało nam się ustalić, że niektórzy przedstawiciele Sejmu, praktycznie w ogóle nie brali udział w posiedzeniach izby.

Wielką literą będziemy zapisać kierunków świata: Wschód, Zachód, Południowy-Zachód, Północny-wschód;czy nazwy pojęć abstrakcyjnych, obrazy, jakieś epoki literackie czy malarskie i tym podobne.
Użycie litery dużej, czyli podobnie jak w przypadkach nazwy własnej może, ale nie musi być używane, kiedy jest to forma grzecznościowa: Tobie, Ciebie, Wam, Szanowni Państwo. Jest jednak przyjęte, że właśnie jak nazwa mówi, z grzeczności staramy się użyć wobec osoby, do której się zwracamy wielkiej litery.

Sprawdź również:

Dodaj komentarz jako pierwszy!