Wielki Piątek czy wielki piątek, Wielki piątek
Pisownia wielką i małą literą sprawia sporo problemów ludziom. Często zapominamy o regułach, bądź zwyczajnie ich nie znamy. Warto jednak posiadać wiedzę na ten temat, aby wykazać się w oczach odbiorców dobrą znajomością naszego ojczystego języka.
Podobnie jest z wyrażeniem zawartym w temacie. Sporo osób nie wie, jak poprawnie powinno się je zapisywać. Może się ono wydawać stosunkowo skomplikowane, ponieważ zależnie od tego, o co nam chodzi, możemy zapisać je w dwojaki sposób. Jednak nie jest to trudne do zapamiętania, w jakich sytuacjach używa się której wersji.
Kiedy mamy na myśli święto katolickie, będące jednym z dni Wielkiego Tygodnia, a jednocześnie jest ono tylko raz w roku, należy pisać 'Wielki Piątek’ – czyli oba wyrazy wielką literą. Gdy natomiast chodzi nam o zwyczajny piątek, wobec której chcemy użyć przymiotnika 'wielki’ ze względu na jakieś ważne dla nas wydarzenie, które ma się w ten dzień wydarzyć, piszemy oba słowa z małej litery, a więc wyrażenie powinno wyglądać – 'wielki piątek’. Jedno jest pewne – w żadnym wypadku nie jest poprawna pisownia 'Wielki piątek’, czyli jedynie pierwszy wyraz pisany dużą literą.
Przykłady z zastosowaniem wyrażeń „Wielki Piątek” oraz „wielki piątek”:
– „Zawsze w Wielki Piątek jest ostatnia droga krzyżowa w roku”,
– „Mama kazała mi posprzątać w pokoju na dwa dni przed Wielkanocą – w Wielki Piątek”,
– „Już jutro będzie wielki piątek, kiedy to odbędzie się pierwszy szkolny kiermasz bożonarodzeniowy”,
– „Za tydzień będę uczestniczyć w międzynarodowym konkursie – to będzie dla mnie wielki piątek”.
Sprawdź również:
Dodaj komentarz jako pierwszy!