🎓 Poznaj Panda Genius – Twojego edukacyjnego superbohatera! https://panda.pandagenius.com/

Wielki Piątek czy wielki piątek, Wielki piątek

Opiekun merytoryczny: Marek Lepczak
Czytaj więcej

Czy Wielki Piątek pisze się z małej czy wielkiej litery? Odpowiedź kryje się w kalendarzu i… Biblii

Wielkanocna zagwozdka językowa rozbija się o dwa słowa: Wielki Piątek to jedyna poprawna forma, podczas gdy wielki piątek czy Wielki piątek to błędy ortograficzne. Dlaczego? Ponieważ nazwy świąt religijnych i okresów liturgicznych w chrześcijaństwie zawsze piszemy wielką literą – to nie zwyczajny piątek, ale dzień śmierci Chrystusa.

Czy wiesz, że w średniowiecznych rękopisach pisano „Wielki Piątek” czerwonym atramentem? Ten sam pigment używany był do oznaczania królewskich dekretów, co podkreślało wyjątkowość dnia. Dziś wystarczy wielka litera, by oddać tę godność!

Dlaczego mylimy Wielki Piątek ze zwykłym piątkiem? Winne są… skojarzenia kalendarzowe

Błąd często wynika z analogii do zwykłych dni tygodnia. Gdy Jan Kowalski pisze w mailu: „W wielki piątek idziemy na ryby”, sugeruje potoczne określenie „fajnego piątku”. Tymczasem w kalendarzu kościelnym to konkretne święto ma status porównywalny z Bożym Narodzeniem – stąd wymagana duża litera. Nawet w tekstach świeckich, jak programy telewizyjne czy artykuły prasowe, poprawna forma obowiązuje zawsze.

Jak literatura i popkultura utrwalają błędną pisownię?

W powieści „Księgi Jakubowe” Olga Tokarczuk celowo używa wielkiego piątku w dialogach chłopów XVIII wieku, by podkreślić ich niewykształcenie. To świadomy zabieg artystyczny, który jednak utrwala niepoprawny wzorzec w pamięci czytelników. Podobnie memy internetowe często żartują: „W wielki piątek wielki post… na Instagramie”, mieszając znaczenia religijne i potoczne.

Czy Wielki Piątek może być mały? Historyczne paradoksy językowe

W XVII-wiecznych kazaniach Piotra Skargi spotykamy zapis „w Piątek Wielki” – wówczas kolejność przymiotnika nie była jeszcze ustalona. Co ciekawsze, w gwarach śląskich do dziś funkcjonuje określenie „Wielgi Piōntek”, gdzie regionalna fonetyka nie zwalnia jednak z obowiązku używania wielkiej litery

Sprawdź również:

Dodaj komentarz jako pierwszy!