wojaże czy wojarze
Poprawna pisownia tego wyrażenia to wojaże
Wojaże jest zapożyczeniem z języka francuskiego (od voyage) a to jak mówi zasada spolszcza v na w, a „ge” czytane jako „że” mamy właśnie zamianę na ż, dlatego właśnie mamy wojaże.
1. Udaliśmy się z kolegami na męskie weekendowe wojaże, ryby, ognisko, alkohol, dobra zabawa, czego chcieć więcej?
2. Przyjście w stanie nietrzeźwym po wczorajszych alkoholowych wojażach przechyliło szale czy też czarę goryczy właściciela, który więcej na takie zachowanie jakby nie było zasłużonego pracownika nie chciał pozwolić. Dlatego z dniem dzisiejszym został wyrzucony z pracy ze skutkiem natychmiastowym.
3. Nie przepadam za jakimiś dalekimi wojażami, zdecydowanie bardziej preferuje domowe towarzystwo, ewentualnie krótkie jakieś rowerowe wyprawy po okolicy.
4. Zdecydowanie zagubiłem się w tych naszych lokalnych wojażach, człowiek żyje już prawie 30 lat na tym świecie, a dalej poznaje miejsca w swoim mieście, które widzi pierwszy raz w życiu. No bo co mnie miało wcześniej kierować w tamte rejony?
5. Chyba trochę przesadziliście z tymi samochodowymi wojażami, bo właśnie odebrałem list z komendy powiatowej policji, który nakazuje zapłacić mandat w wysokości 500 zł za przekroczenie prędkości o 45 w terenie zabudowanym. Chłopie, czy ty upadłeś na łeb? Jak ja cię wychowałem, jak chcesz się wyszaleć to znajdź jakiś pas startowy albo jedź na tor, a nie odpierniczaj takich numerów na terenie zabudowanym, bo to jest skrajny idiotyzm, naprawdę dzisiaj się mocno na tobie zawiodłem.
Sprawdź również:
Dodaj komentarz jako pierwszy!