Wokół czy w okół – razem czy osobno?
Poprawna pisownia tego zwrotu to wokół, a więc piszemy łącznie.
Błędnie ten zwrot utożsamiamy jako zwroty typu: w lewo, nad nami, pod koniec itd. Jedyną możliwą formą pisowni jest pisownia łączna. Przykłady użycia tego słowa w zdaniach:- Wokół tej sprawy narosło już wiele kontrowersji i nie do końca wyjaśnionych spraw, a bardzo wolne tempo jej rozwiązywania przez śledczych tylko potęgują poczucie, że nie wszystko tam jest odpowiednio wyjaśniane.
– Musimy chodzić wokół jeziora, tam po raz ostatni widziany był zaginiony. Niestety jest zagrożenie, że będziemy musieli szukać także pod wodą, bo chłopiec mógł wpaść do zbiornika.
– Zastanawiająca jest sprawa, że wokół budynku mamy rozsypane na prawo i lewo różne śmietniska, mimo tego, że wiatr nie był jakiś potężny i szkodliwy, a reszta miasta takiego widoku została pozbawiona. Pojawiają się pogłoski, że to było celowe działanie grupy młodych chuliganów, chociaż bardziej adekwatnym słowem było debili, a nie chuliganów.
– Odchodząc już od sprawy, wokół nas krążą plotki, które mówią o tym, że ktoś wynosi do opinii publicznej kroki, które podejmujemy, aby sprawę wyjaśnić. Jeżeli dojdę do tego, który te informacje rozpowiada, to mogę zapewnić, że będzie stąd wywalony na zbity pysk i nie dostanie pracy w żadnym innym wydziale w tym kraju.
– Udało nam się znaleźć przyczynę awarii tej lodówki, dużo kręciliśmy się wokół agregata, no i faktycznie okazało się, że lodówka stała w złym miejscu, co zbyt często nagrzewało ową maszynerię i sprawiło, że ten zaczął mrozić, nawet kiedy nie musiał. Ciężko to będzie naprawić, dlatego lepiej byłoby pomyśleć o kupnie nowej lodówki.
Sprawdź również:
Dodaj komentarz jako pierwszy!