wprawdzie czy w prawdzie – razem czy osobno
Poprawna pisownia w tym wypadku to zarówno „w prawdzie”, jak i „wprawdzie”. Obie formy zapisu będą stosowane zależnie od kontekstu.
1) Wyraz „wprawdzie” używany jako przysłówek lub partykuła – mamy tu do czynienia z pisownią łączną.
Przykłady:- Spojrzałem wprawdzie na dekolt mojej koleżanki, ale powiedzmy sobie szczerze – kto tak nie robi? Póki nie jest to natarczywe, to ja nie widzę większego problemu.- Wprawdzie znowu spóźniłem się do pracy, ale dzisiaj naprawdę nie było to zależne ode mnie. Kanalizacja się zepsuła i szambiarka stanęła na wyjeździe, co zmusiło mnie do udania się do pracy piechotą.- Można stwierdzić, że wprawdzie wyniki drużyny są spodziewane – ani nie ma szału, ani nie ma wielkiej tragedii, po prostu jest to sezon jak sezon – ale pozycja trenera wydaje się mocno zagrożona, bo władze klubu widzą dużą stagnację
2) Pisownię oddzielną – czyli: „w prawdzie” – zastosujemy, gdy będziemy mieć do czynienia z wyrażeniem przyimkowym (czyli zgodnie z regułą, że wyrazy wchodzące w skład wyrażenia przyimkowego zapisujemy oddzielnie).
Przykłady:- Musimy podejście do sprawy nie w prawdzie, ale z lekkim przekręceniem tematu, bo inaczej nie mamy szans dostać się do wnętrza środowiska, które musimy prześwietlić.
– Jeżeli zamiast w prawdzie będziemy odnajdować spokój ducha i samozadowolenie w działaniu nie do końca poprawnym i niemoralnym, to myślę, że może to bardziej posłużyć jako zatrucie życia i pogrzebanie swojego sumienia. Ale są ludzie, którzy takie zasady właśnie stosują.
Sprawdź również:
Dodaj komentarz jako pierwszy!