wrzawa czy wżawa
Drodzy użytkownicy! Dzisiaj chciałabym przedstawić Wam poprawny zapis słowa… a no właśnie ,,wżawa”, czy ,,wrzawa” Wiele ludzi potrafi zapisać poprawnie to słowo, ale czy pamięta jakiej regule ortograficznej podlega, jeśli w ogóle ma jakąś?Postaram się Wam to dzisiaj wytłumaczyć.
Zacznijmy może od tego, że wyraz ,,wrzawa” pisze się przez ,,rz”, ale dlaczego? Zastosowanie ma tu pewna reguła ortograficzna, która mówi nam, że ,,rz” piszemy po spółgłoskach takich jak: ,,b”, ,,d” ,,g”, ,,ch”, ,,k”, ,,p”, ,,t” oraz ,,w”. (Tej zasadzie podlegają również słowa: brzoza, pielgrzym, wrzesień).
Warto jeszcze wiedzieć co to słowo oznacza. Wiele osób zapyta się teraz dlaczego? A więc wielu z Was może pomylić się wyraz ,,wrzawa” z wyrazem ,,mżawka”. Otóż to są dwie różne rzeczy. ,,Mżawka” to lekki deszczyk padający na dworze, a ,,wrzawa” to mieszanina dźwięków.
Podam Wam teraz przykłady zdań z zastosowaniem tego wyrazu:
-U nas za oknem jest niezła wrzawa, ponieważ dzieci bawią się na podwórku.- oznajmiła mojej mamie jej koleżanka z podstawówki, która wyjechała na wakacje do Sandomierza.
-Gdyby nie to, że Ewelina powiedziała, że nie może chodzić na bale, imprezy i różne inne takie wydarzenia, na których panuje wrzawa pojechalibyśmy razem z klasą na koncert.
-U nas w Warszawie panuje niezwykle głośna wrzawa, ponieważ na wakacje wybraliśmy sobie hotel blisko autostrady.
Podsumowując wyraz ,,wrzawa” pisze się przez ,,rz”, ponieważ po spółgłoskach takich jak: ,,b”, ,,d” ,,g”, ,,ch”, ,,k”, ,,p”, ,,t” oraz ,,w” zapiszemy ,,rz”
Mam nadzieję, że pomogłam Wam zrozumieć pisownię tego wyrazu. Serdecznie Was pozdrawiam.
Sprawdź również:
Dodaj komentarz jako pierwszy!